Kontrast
Wielkość czcionki

Niepodległa na planszówkach

30 listopada podczas targów „Planszówki na PGE Narodowym” nie zabraknie niepodległościowych akcentów! Dwie instytucje: Narodowe Centrum Kultury i Biuro Programu „Niepodległa” połączyły siły i na stoisku zaprezentują m.in. przegląd gier, które powstały z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

„Historia w działaniu” – Gra szkoleniowa Biura Programu „Niepodległa”

pudełko gry z tytułem i rysunkami różnych budynków

Gra „Historia w działaniu” Fot. BPN

Gra „Historia w działaniu” stanowi część programu szkoleniowego „Koalicji dla Niepodległej” realizowanego przez Biuro Programu „Niepodległa”. To atrakcyjne i wielowymiarowe narzędzie edukacyjne, dzięki któremu gracze zdobywają podstawową wiedzę związaną z zarządzaniem projektami, 0trzymują także garść inspiracji dotyczących działań animacyjnych i edukacyjnych. Podczas gry podkreślana jest rola wątków lokalnych, które potem mogą stanowić podstawę do budowania wokół nich projektów. Planszówka ma rolę szkoleniową – mówi o sposobach praktycznej edukacji o dziedzictwie, której celem jest nie tylko przekazanie wiedzy, ale również integracja społeczności wokół lokalnej przeszłości.

Narodowe Centrum Kultury – niepodległościowe gry i materiały edukacyjne

„Czy wiesz, co wiem? Szacun” to planszówka, która zabiera graczy w podróż przez sto lat polskiej historii, kultury, polityki i sportu, przedstawiając mniej znane fakty i ciekawostki. Gracze, zanim odpowiedzą na pytanie, szacują poziom wiedzy – swój i innych graczy. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi i dobrą intuicję otrzymują żetony. Zwycięża gracz, który po zakończeniu wszystkich rund zgromadzi żetony o największej wartości. Dodatkowo podczas Targów nauczyciele będą mogli wziąć udział w warsztatach, podczas których dowiedzą się, jak  wykorzystywać grę na zajęciach z WOS-u czy historii.

pudełko gry z dwóch stron

„Czy wiesz, co wiem? Szacun!” – Gra planszowa
Fot. NCK

Kolejny warsztat dla edukatorów, będzie dotyczył pakietu edukacyjnego #BarwyWspólne. Zestaw zawiera materiały ułatwiające nauczycielom rozmowę z dziećmi i młodzieżą na temat patriotyzmu. Składa się ze scenariusza lekcji, flagi Polski, instrukcji wykonania Kokardy Narodowej oraz interaktywnych narzędzi edukacyjnych: „Słowa Wspólne” (400 haseł zamieszczonych na 200 kartach), „Miejsca Pospolitej” (fabuła o 30 budynkach) i „Matecznik” (wielkoformatowa mapa baśniowej krainy Wielkiej Pieczęci z 101 wyzwaniami).

Na stoisku nie zabraknie konkursów i turniejów dla odwiedzających. Do wygrania będą egzemplarze gry karcianej „Kolekcjoner”, w której gracze wcielają się w koneserów sztuki i tworzą kolekcje dzieł z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz notesy Murali Polskiej Niepodległości, projektu w ramach którego w 10 miastach w Polsce powstało 10 nowatorskich niepodległościowych murali. To nie koniec atrakcji – dostępny będzie także np. zbiór esejów „Siłą naszego ducha jesteśmy”, który prezentuje kulturowe, społeczne, historyczne i polityczne tło odzyskiwania niepodległości przez Polskę i pierwszych lat wolnej II RP.

Zapraszamy na „Planszówki na PGE Narodowym”!