Kontrast
Wielkość czcionki

Niepodległa - stan na dziś

Jak nam idzie świętowanie w jubileuszowym roku? Pełną parą! W dniu 12 czerwca 2018 sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Jarosław Sellin, pełnomocnik rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, wraz z dyrektorem Biura Programu „Niepodległa” Janem Kowalskim, zaprezentowali podsumowanie przygotowań obchodów stulecia odzyskania niepodległości na 5 miesięcy przed głównymi wydarzeniami.

Owocna współpraca

Wiele instytucji i organizatorów wydarzeń patriotycznych, kulturalnych i sportowych współpracuje z Niepodległą przy organizacji obchodów. Są to zarówno niewielkie lokalne instytucje, biblioteki i domy kultury, jak i olbrzymie instytucje państwowe z międzynarodowym uznaniem. Biuro Programu „Niepodległa” prowadzi na portalu obchodów kalendarium wydarzeń organizowanych pod oficjalnym logo obchodów, które może pozyskać każdy. Od początku Programu (maj 2017) zgody udzielono ponad 1000 instytucjom na realizację ponad 3500 projektów. Z kolei w ostatnim kwartale stronę niepodlegla.gov.pl odwiedziło 125 tysięcy osób, generując ponad pół miliona odsłon. W majówkę, niecały rok po uruchomieniu, strona zanotowała milion odsłon i 230 tysięcy unikalnych użytkowników. Ogromnym wydarzeniem było także udostępnienie zdigitalizowanego fontu Brygada 1918 wszystkim użytkownikom komputerów.

dwóch mężczyzn siedzi przy stole, za nimi prezentacja

Sekretarz Stanu Jarosław Sellin i dyrektor BPN Jan Kowalski na konferencji prasowej 12 czerwca 2018 roku.

Jak powiedział  Jan Kowalski,  dyrektor Biura Programu Niepodległa: „Logo Programu Wieloletniego „Niepodległa” można znaleźć nie tylko na plakatach i ulotkach promujących obchody. Znak zaprojektowany ręką Marszałka Piłsudskiego zobaczymy na wodzie, w powietrzu i na ziemi. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą świętować stulecie, których działania nawiązują do święta niepodległości. Najważniejszymi wymogami uzyskania logo są budowanie wspólnoty i promocja obchodów.”

Programy dotacyjne

W 2018 roku rozstrzygnięto już dwa programy dotacyjne. Pierwszy skierowany był do wojewodów, samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Spośród 39 wniosków komisja konkursowa wybrała 20 projektów z 13 województw, które zostaną dofinansowane łączną kwotą 1,8 mln zł. W ich ramach zostaną zorganizowane gry miejskie, ścieżki edukacyjne, pikniki historyczno-patriotyczne, produkcje filmowe czy edukacyjne gry komputerowe. Z kolei w naborze do programu dotacyjnego Niepodległa na działania w 2018 roku złożono 2516 wniosków. W odpowiedzi na olbrzymie zainteresowanie Programem dotacyjnym udało się pozyskać dodatkowe środki do rozdysponowania, a kwota wzrosła z 6 mln na 13 mln. Ostatecznie dofinansowanie otrzymało 218 projektów, z czego 92 przygotowały samorządowe instytucje kultury, 66 – fundacje i 60 – stowarzyszenia. Najwięcej wniosków zakwalifikowało się z województw mazowieckiego, małopolskiego i łódzkiego.

Kampania społeczna

Adam Małysz

Kadr z jednego z filmów kampanii „Niepodległa dla wszystkich”

Sukcesem okazała się być kampania społeczna „Niepodległa dla wszystkich”. Powstała z okazji Dnia Flagi. Na bohaterów kampanii wybrano wybitnych polskich sportowców z różnych dyscyplin, również paraolimpijczyków, którzy opowiadają o tym, jakie znaczenie dla nich ma polska flaga. Kampania jest prezentowana w telewizji, Internecie i na ekranach w środkach transportu publicznego. Biuro Programu mocno współpracuje z instytucjami sportowymi, które kultywują dumne tradycje polskiego sportu, jak np. Polski Komitet Olimpijski, Polski Związek Koszykówki, Polski Związek Piłki Siatkowej, Związek Piłki Ręcznej w Polsce, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Polskim Związek Narciarski czy Reprezentacja Polski na Żużlu.

Państwowi przewoźnicy

Logo obchodów wykorzystują zarówno duże spółki skarbu państwa, jak i mniejsze przedsiębiorstwa regionalne. PKP Intercity korzysta z treści przygotowanych przez Niepodległą na ekranach w pociągach, a konduktorzy noszą przypinki Niepodległej w klapach uniformów. Logo widnieje na autobusach, na przykład u przewoźnika PKS Polbus, regionalnego przewoźnika ze Śląska o międzynarodowym zasięgu, a także pojawia się na samolotach Polskich Linii Lotniczych LOT.

Samolot LOT z Niepodległą na kadłubie

Plany na przyszłość

Uchylono także rąbka tajemnicy co do obchodów 11 listopada przez Biuro Programu Niepodległa. 10 listopada, na Stadionie Narodowym, zostanie zorganizowany „Koncert dla Niepodległej” będący główną imprezą na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie on transmitowany na antenach TVP oraz w Polskim Radiu. Planowany jest również „Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”, który w samym centrum stolicy przedstawi mieszkańcom i turystom stuletni dorobek artystyczny, kulturowy i techniczny poprzez prezentację narodowych tradycji, potraw, muzyki, epokowych strojów, polskich filmów, narodowych pieśni i tańców.

Dużo pracy za nami, ale jeszcze więcej przed nami! Cieszymy się, że działania włączają coraz więcej Polek i Polaków do świętowania tak ważnej dla naszej państwowości rocznicy.

Zapraszamy do włączenia się w obchody!