Kontrast
Wielkość czcionki

Niepodległa w przestworzach. Świdnicki aeroklub uczci rocznicę podczas MŚ w Szwajcarii

To już ostatnia prosta i ostatnie przygotowania do 62. edycji międzynarodowych zawodów balonowych o Puchar Gordona Bennetta. W tej prestiżowej imprezie, która rozpoczyna się już 27 września w Bernie w Szwajcarii, weźmie udział 21 załóg  reprezentujących dwanaście krajów.

Świdnicki Klub Balonowy zamierza wykorzystać start polskiej załogi do promocji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Niepodległa na 62. balonowych MŚ

Podobnie jak w ubiegłym roku Polskę reprezentowała będzie załoga balonowa Krzysztof Zapart i Krzysztof Borkowski.

Puchar Gordona Bennetta

Wyścig o puchar Bennetta jest najstarszym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem w lotnictwie na świecie. Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych po raz pierwszy zostały zorganizowane przez Amerykanina Jamesa Gordona Bennetta w 1906 roku w Paryżu.  Obecnie organizuje je Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI), której członkiem jest Aeroklub Polski.

Polska pięciokrotnie zdobyła puchar, ostatni raz w 1983 roku. Choć puchar zwyczajowo jest trofeum przechodnim, nasza ekipa otrzymała go na własność w latach ’30 – jako nagrodę za zdobycie go po raz trzeci z rzędu. Trofeum obecnie można go podziwiać na wystawie lotniczej w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

Format wyścigów niewiele się zmienił od jego pierwszej edycji rozegranej 112 lat temu. Po starcie, wykorzystując balony na wodór o pojemności 1000 metrów sześciennych, piloci mogą lecieć do 80 godzin. Przez ten czas załoga przebywa razem w powietrzu na przestrzeni niewielkiego pokoju. O kierunku lotu balonu decyduje wiatr – zadaniem zespołów jest znalezienie najlepszych wiatrów, aby pokonać najdłuższy dystans w europejskim obszarze zawodów. Zwycięską załogą będzie ta, która pokona najwięcej kilometrów w powietrzu. Zgodnie z regułami wyścigu odległość jest obliczana w linii prostej od startu i punktów lądowania.

Ceremonia otwarcia zawodów już 27 września, balony wzniosą się w powietrze dzień później. Mistrzostwom towarzyszą liczne imprezy pokazowe.

Zapraszamy do kibicowania naszej załodze!