Kontrast
Wielkość czcionki

Niepodległościowe pakiety dla 18-latków występujących o paszport

W związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, każdy 18-latek wnioskujący po raz pierwszy o paszport, wraz z dokumentem otrzyma specjalny pakiet jubileuszowy. Wkraczający w dorosłość nastolatkowie, w kopercie znajdą polską flagę wraz z miniprzewodnikiem dotyczącym szacunku do flagi, barw narodowych i hymnu oraz znaczek z logo „Niepodległej”. Na kopercie znajdują się także wizerunki Piłsudskiego, Kwiatkowskiego, Dmowskiego, Narutowicza, Hallera, Paderewskiego, Witosa, Korfantego, Mościckiego, Wojciechowskiego i młodych ludzi.

Plakat akcji „Pakiet na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości/start w dorosłość” "

Plakat akcji „Pakiet na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości/start w dorosłość” „

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy obchodzić przez cały 2018 rok. To doskonała okazja do wspólnego świętowania. To dowód pamięci  o tych, którzy nosili Polskę w sercach w czasach, gdy nie było jej na mapach.

Ideę akcji najlepiej oddają słowa marszałka Józefa Piłsudskiego „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmującym dane terytorium”. Cytat ten również został wydrukowany na kopercie.

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że w 2018 roku wniosek o wydanie paszportu złoży około 18 tysięcy 18-latków.

MSWiA szacuje, że w 2018 roku wniosek o wydanie paszportu złoży ok. 18 000 18-letnich obywateli Polski. Każdy obywatel taki wniosek może złożyć w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego lub punkcie paszportowym na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Za granicą paszport można otrzymać za pośrednictwem konsulatu. Po złożeniu wniosku można monitorować status  sprawy paszportowej za pośrednictwem specjalnej platformy. Można także skorzystać z usługi powiadomienia sms-em lub e-mailem o tym, że  paszport jest już gotowy do odbioru.

O szczegółach akcji „Pakiet na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości/start w dorosłość” informują plakaty w urzędach, w których składane są wnioski o wydanie paszportu. O więcej informacji można także  zapytać obsługującego pracownika urzędu.

Co roku jest składanych około 1 300 000 wniosków o wydanie paszportu. Paszporty obywateli Polski są wytwarzane w Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.