Kontrast
Wielkość czcionki

Niezwykłe Kobiety Śląska Opolskiego

28 listopada 2017 roku z inicjatywy wicewojewody opolskiego Violetty Porowskiej, w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu, otwarto wystawę „Niezwykłe Kobiety Śląska Opolskiego”. Data tego wydarzenia przypadła na 99. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Odsłonięcie wystawy "Niezwykłe kobiety Śląska Opolskiego", źródło: opole.uw.gov.pl

Odsłonięcie wystawy „Niezwykłe kobiety Śląska Opolskiego”, źródło: opole.uw.gov.pl

34 panie zostały przedstawione na planszach wystawy. „Są to nie tylko kobiety, które miały „bojowniczy wkład” w historię naszego regionu, ale one swoją historią stanowią znakomity wkład na nakręcenie hollywoodzkiej superprodukcji. Ja byłam zdziwiona, w jaki fascynujący sposób odkrywa się informacje o tych kobietach” mówiła wicewojewoda.

Historia kobiet

Wystawa pokazuje cały wachlarz postaci, żyjących w kolejnych epokach od wieku XIII aż po XXI. Otwierają ją Piastówny, księżne opolskie, dalej można znaleźć kolejne arystokratki, błogosławione, artystki, kobiety nauki, akuszerki, sanitariuszki, najwięcej zaś jest bohaterek, patriotek i działaczek społecznych. Ciekawostką jest, że nie brakuje także osób o wątpliwej reputacji – piromanka Charlotta Malig przyznała się do 35 podpaleń, a Polixena von Puckler to XVII-wieczna skandalistka matrymonialna – jednak tytuł projektu mówi o niezwykłości, a nie o zasługach.

Fragment wystawy "Niezwykłe kobiety Śląska Opolskiego", źródło: opole.uw.gov.pl

Fragment wystawy „Niezwykłe kobiety Śląska Opolskiego”, źródło: opole.uw.gov.pl

Z grupy kobiet, opisanych na wystawie za swą miłość do kraju i pomoc innym, dwie panie uhonorowały swą obecnością całą ceremonię. Mowa o 88-letniej Reginie Mac, żołnierzu AK pseudonim „Rysia”, i starszej od niej, 103-letniej Bronisławie Ligudzie-Kozak, lekarce. Ta druga, podczas gali powiązanej z wernisażem, przed ponad stuosobową publicznością, otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany przez prezydenta RP na wniosek wicewojewody opolskiego. Wydarzenie miało zatem charakter państwowy.

Forma wystawy jest dość prosta, są to tablice z treścią, umieszczone na stelażach. Pozwala to na łatwy transport i dotarcie do dużej grupy odbiorców. Przez tydzień. wystawa była dostępna w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu, po czym rozpoczęto jej objazd po opolskich szkołach. W marcu będzie prezentowana w gmachu Sejmu RP.

Wystawa „Niezwykłe Kobiety Śląska Opolskiego” została przygotowana przy współudziale Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017 – 2021.