Kontrast
Wielkość czcionki

No Trace Expedition z Niepodległą

Niepodległa kibicuje inicjatywom sportowym, szkolnym, artystycznym, ale także unikalnym inicjatywom. Znany polski podróżnik, Marek Kamiński, łącząc idee promowania, historii i ekologicznego transportu obecnie podróżuje po Syberii w projekcie nazwanym No Trace Expedition. Wykorzystane podczas ekspedycji pożywienie, ubrania, zasilanie, oparte są o innowacyjne technologie oszczędzające naturę. A na samochodzie elektrycznym – Nissanie LEAF – całą podróż towarzyszy mu Logo Niepodległej.

No Trace Expedition z Niepodległą

Mapa No Trace Expedition

Marek Kamiński ma za sobą już wielkie wyczyny. Zdobył oba bieguny Ziemi, przeszedł pieszo 4 tysiące kilometrów szlakiem św. Jakuba, w zeszłym roku obszedł Tatry. Teraz podjął się nowego wyzwania. Podróż swoim autem rozpoczął w Zakopanem pod koniec maja. Planowana trasa dalej wiedzie przez Obwód Kaliningradzki, Litwę, Łotwę, Rosję i Syberię, Mongolię, Chiny, Koreę Południową do Japonii. Obecnie podróżnik ma już za sobą ponad 4500 km i poznaje syberyjskie drogi. Przebieg jego wyprawy można śledzić w internecie.

Podczas podróży, zwłaszcza na Syberii, Marek Kamiński zamierza spotkać się z Polonią, by poznać historie ludzi zamieszkujących tamte tereny. Syberia, choć nierzadko budzi negatywne skojarzenia z racji skomplikowanej historii, jest miejscem gdzie można spotkać wielu potomków naszych rodaków. Rozmawiając z nimi w roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podróżnik chce porozmawiać o tożsamości narodowej Polaków mieszkających na obczyźnie i o ważnych wartościach jak wolność, poszanowanie godności i praw człowieka oraz solidarności.

samochód na drodze od strony bagażnika

Ekologiczne przesłanie

Motto podróży Kamińskiego to „Troska o lepszy świat wymaga odwagi”. Podróżnik chce wykreować nowy standard podróżowania zgodny z zasadami natury. Bazą do eksploracji świata jest elektryczny Nissan LEAF. No Trace Expedition nie chce zostawić śladów w środowisku. Podczas wyprawy używane są: ekologiczne opakowania i żywność, butelki z filtrem do wody, baterie ładowane energią słoneczną stanowiące zasilanie, minimalistyczne zestawy nanoubrań nieprzyjmujące zapachów, ekologicznie skonstruowane buty oraz sprzęt do eksploracji, jak kajak z kartonu, czy rower. Jedyny ślad z wyprawy ma pozostać w umysłach ludzi. Kamiński chce pokazać, że warto zmienić swoje zwyczaje, wyjść ze swojej strefy komfortu, odważyć się sięgnąć po nowe technologie, i robić rzeczy wciąż nie zawsze popularne w społeczeństwie, jak np. dbałość o środowisko, czy najbliższe otoczenie.

Eksploracje najdalszych krańców ziemi jest elementem naszej historii narodowej. Marek Kamiński chce inspirować ludzi do robienia rzeczy niemożliwych, jednocześnie pokazując jak możemy troszczyć się o nasz wspólny dom – Ziemię. Po zakończeniu wyprawy powstaną podsumowujący ebook i film dokumentalny. Niepodległa trzyma kciuki!