Kontrast
Wielkość czcionki

Noc Muzeów z VR-em!

Już jutro Noc Muzeów 2022! Po raz kolejny, gdy zapadnie zmrok, na ulicach, w okolicach instytucji kultury, pojawią się długie kolejki, by skorzystać z pokazów, warsztatów i specjalnie przygotowanych atrakcji. W tę wyjątkową noc Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza na pokazy w stołecznych instytucjach (i nie tylko!). Kino VR i Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” pozwolą przenieść się w czasie by poznawać kulturę międzywojnia. Gdzie się udać?

Pokazy na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie

  • Gdzie? Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa
  • Kiedy? sobota 15:00-23:30 i niedziela 11:00-18:00
namiot-kopuła z kinem VR, przed wejściem kolejka ludzi

Romantyczna Noc Muzeów
Fot. dzięki uprzejmości MKiDN

Dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie otworem! W specjalnie przygotowanych namiotach, dostosowanych do pokazów filmów VR, na widzów będą czekać obrotowe fotele, gogle i słuchawki. Widzowie będą mieli możliwość obejrzenia produkcji: „Dża-Dża” o międzywojennej tenisistce Jadwidze Jędrzejowskiej, „Wiktoria 1920” o Bitwie Warszawskiej i „Kartka z powstania” o Powstaniu Warszawskim 1944. Wyjątkowe będą przedpremierowe pokazy filmu „MS Piłsudski. Podwodna Misja”, podczas którego widzowie przeniosą się na pokład polskiego transatlantyku – do oficjalnej premiery pozostały jeszcze 4 miesiące! Oprócz kina VR będzie można jeszcze skorzystać z atrakcji przygotowanych przez Narodowe Centrum Kultury i MKiDN. Pokazy VR są bezpłatne, zapisy nie obowiązują, należy jednak przestrzegać regulaminu i wykonywać polecenia obsługi. Pokazy VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12 roku życia.

Pokazy na dziedzińcu Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie

  • Gdzie? Aleje Ujazdowskie 11, Warszawa
  • Kiedy? sobota 18:00-23:00
kolejka ludzi czekających na wejście do namiotu z kinem VR

Noc Muzeów na dziedzińcu Ministerstwa Sprawiedliwości.
Fot. dzięki uprzejmości Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wszystkich, którzy wybierają się na muzealne poszukiwania w okolice Placu na Rozdrożu, zapraszamy do zboczenia na dziedziniec Ministerstwa Sprawiedliwości. Także tam zostanie rozstawiony namiot z Kinem VR. Na gości będą czekały dwa filmy: „Nie kochać w taką noc”, czyli romantyczna komedia pomyłek z międzywojennym amantem Aleksandrem Żabczyńskim i dramat wojenny z Jadwigą Jędrzejewską pod tytułem „Dża-Dża”. Pokazy VR są bezpłatne, zapisy nie obowiązują, należy jednak przestrzegać regulaminu i wykonywać polecenia obsługi. Pokazy VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12 roku życia.

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Pszczynie

  • Gdzie? Rynek, Pszczyna
  • Kiedy? piątek 12:00-18:00, sobota 13:00–23:00, niedziela 10:00 – 14:00
kolejka ludzi czekających na wejście do namiotu będącego częścią Witrualnego Teatru Historii "Niepodległa". W tle pszczyński rynek.

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Pszczynie. Noc Muzeów 2022.
Fot. Materiały własne BPN

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to centrum edukacyjne zbudowane na naczepie samochodu ciężarowego, które ruszyło w tegoroczną trasę po Polsce 22 kwietnia i do października 2022 odwiedzi łącznie 40 miast. Noc Muzeów 2022 spędzi na Śląsku. We wnętrzu samochodu umieszczono wystawę poświęconą pierwszym latom II Rzeczpospolitej, polskiej kulturze i wynalazkom. Historia opowiadana przez holoboxy, makiety i ekrany multimedialne. Obok samochodu rozstawione zostaną dwa namioty – w jednym z nich czekają stanowiska kina VR z produkcjami „Nie kochać w taką noc” i dramat wojenny z Jadwigą Jędrzejewską pod tytułem „Dża-Dża”, w drugim fotobudka z ojcami niepodległości. Wstęp jest bezpłatny, zapisy nie obowiązują, należy jednak przestrzegać regulaminu i wykonywać polecenia obsługi.

Serdecznie zapraszamy!