Kontrast
Wielkość czcionki

Nowa wystawa do pobrania: „Tatrzańska niepodległa”

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do poznawania nowej cyfrowej wystawy planszowej: „Tatrzańska niepodległa”! Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Tatrzańskim i opowiada o znaczeniu gór w rozwoju kultury, sportu i turystyki w II Rzeczypospolitej. Pliki dostępne są w zakładce O niepodległej.

Tatry i Zakopane sto lat temu

Kwiecień to czas gdy w internecie pojawiają się setki zdjęć pięknych fioletowych dywanów utworzonych przez krokusy. Sto lat temu te kwiaty na Polanie Chochołowskiej były równie imponujące – dowód można znaleźć na wystawie. „Tatrzańska niepodległa” przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z historią Podhala i Zakopanego, rozwojem sportów zimowych, turystyki i ochrony przyrody. Sporo miejsca poświęcono architekturze i sztuce, które rozwinęły się u stóp najwyższych polskich gór. Zakopane od XIX wieku było miejscem, gdzie spotykali się wybitni artyści, lekarze czy sportowcy, a pomysły które powstawały u podnóża Tatr oddziaływały na całą II Rzeczpospolitą.

kafelek z tytułem wystawy

Teksty przybliżające historię kurortu, stworzone zostały przez doskonałych specjalistów z Muzeum Tatrzańskiego. Opowiadają one m.in. jak mieszkańcy Zakopanego odzyskali niepodległość przed 11 listopada, jak odkrywano kulturę ludową Podhala, jak sztuka zakopiańska i tu tworzący artyści (m.in. rodzina Witkiewiczów) zdobywali popularność, jak rozwijało się Zakopane w dwudziestoleciu międzywojennym, jakie były początki narciarstwa i innych sportów wyczynowych w Polsce, jak powstawały systemy ratownictwa górskiego i kiedy objęto ochroną tatrzańską przyrodę. Przedstawiono także historię samego Muzeum Tatrzańskiego, którego powstanie łączy się z postacią np. Bronisława Piłsudskiego, brata Józefa (późniejszego Marszałka Polski).

Na planszach znalazły się znane i mniej znane archiwalne zdjęcia. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Polony. Na niektórych planszach warto zwrócić uwagę na artystyczne kolaże zestawiające różne zdjęcia. Cała ekspozycja „Tatrzańska niepodległa” składa się z 15 plansz.

Bezpłatne wystawy do pobrania

Tatrzańska niepodległa” dołącza do wcześniejszych, wirtualnych ekspozycji. Koncepcja cyklu wystaw Biura Programu „Niepodległa” pozwala na upowszechnianie wiedzy w przyjaznej, eleganckiej graficznie formie. Jak dotąd użytkownicy strony niepodlegla.gov.pl mieli możliwość poznawać historię dzięki wystawom:

  • Tak powstawała Niepodległa” – poświęconej procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej,
  • Stacja: Niepodległa. Na torach II RP” – powstałej we współpracy z Urzędem Transportu Kolejowego i poświęconej polskim kolejom okresu międzywojennego,
  • Polska morska Niepodległa” – powstałej we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Miastem Toruń i poświęconej najważniejszym faktom i postaciom związanym z uzyskaniem przez Polskę dostępu do morza,
  • Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” – powstałej we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego i poświęconej najważniejszym faktom i postaciom związanym z historią wojny polsko-bolszewickiej.

Z przygotowywanych przez Biuro Programu „Niepodległa” plików może skorzystać każdy m.in.: instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe jak i osoby prywatne. Wystawy wystarczy pobrać i wydrukować w dowolnej wielkości na dowolnym nośniku albo opublikować na swojej stronie internetowej. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze B1 (100 cm x 70 cm), jednak doskonałą jakość zachowują także w mniejszych formatach. Wielokrotnie gościły w różnych zakątkach polski jako ekspozycje plenerowe, gazetki urzędowe czy gazetki szkolne. Zapraszamy do korzystania!