Kontrast
Wielkość czcionki

O hetmanie Stefanie Żółkiewskim w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Rok 2020 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, jednego z „najwybitniejszych wodzów w dziejach oręża polskiego”. Z tej okazji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, prawnuka Żółkiewskiego, zaprasza do udziału w projekcie „Jak słodko i zaszczytnie umierać za ojczyznę! Stanisław Żółkiewski w pamięci potomnych”.  Zapisy na wyjątkowe zajęcia już ruszyły!

Wystawa „Stanisław Żółkiewski w pamięci potomnych”

Rok 2020 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego. W 400. rocznicę śmierci hetmana Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie pragnie przypomnieć i zaprezentować szerokiej publiczności tę wyjątkową postać. Pradziadek Jana Sobieskiego to jeden z najwybitniejszych wodzów w dziejach oręża polskiego, wzór cnót obywatelskich oraz honorowy patron wojsk lądowych Wojska Polskiego.

baner wystawy

11 grudnia 2020 r. zaplanowano prezentację nowej aranżacji fragmentów sarkofagu ze słynną sceną przedstawiającą hetmana klęczącego przed krucyfiksem. Wystawę „Stanisław Żółkiewski w pamięci potomnych” poprzedzą kompleksowe prace konserwatorskie i badawcze zachowanych elementów. Oficjalne otwarcie  będzie połączone z seminarium o hetmanie, jego fundacjach i dziedzictwie pozostawionym w Żółkwi, staropolskiej sztuce wojennej i kształtowaniu pamięci historycznej opartej na wzorach Stanisława Żółkiewskiego i króla Jana III. Ekspozycji towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny i naukowy.

„Pobudka!” – bezpłatne zajęcia online

Program edukacyjny do wystawy już ruszył! Można już zgłaszać się na bezpłatne zajęcia online pt. „Pobudka!”. Stanisław Żółkiewski, pradziad Jana III, zalecił synowi, by uczył się od niego „cnoty i prawdziwego trudu”. Odnosząc się do postaci słynnych bohaterów historycznych, będzie można porozmawiać o tym, jakie cechy powinien posiadać autorytet, by być wzorem godnym do naśladowania. Uczniowie dowiedzą się, jak wychowywano Jana Sobieskiego, i przedyskutują na ile aktualne mogą być dziś słowa Horacego „O, jak słodko i zaszczytnie jest umierać za ojczyznę”. Edukatorzy postawią także przed nimi trudne pytanie: co dziś może rozbudzić w nas chęć do bycia lepszym, do pracy nad sobą?

ulotka o warsztatach pobudka

Zajęcia są realizowane są bezpłatnie i online w ramach projektu „Jak słodko i zaszczytnie umierać za ojczyznę! Stanisław Żółkiewski w pamięci potomnych”. Przeznaczone są dla klas VII–VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Spotkania odbędą się na platformie MS Teams. Aby zarezerwować je należy napisać maila: , lub zadzwonić: + 48 22 544 28 50.

Projekt „Jak słodko i zaszczytnie umierać za ojczyznę! Stanisław Żółkiewski w pamięci potomnych” sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.