Kontrast
Wielkość czcionki

„O zwierzętach i ludziach” - plenerowy pokaz filmu dokumentalnego Łukasza Czajki

„Niepodległa. Miejsce spotkań” zaprasza 15 września na pokaz filmu dokumentalnego „O zwierzętach i ludziach”, opowiadającego historię małżeństwa Żabińskich, zarządzających warszawskim zoo m.in. w czasie wojny. To jedno z wydarzeń nawiązujących do obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Dokument opowiadający o Janie i Antoninie Żabińskich to pasjonująca historia człowieczeństwa, które nie domaga się uznania i poklasku. Film opowiada historię z jednej strony znaną, bo zekranizowaną już np. w filmie fabularnym „Azyl” Niki Caro z Jessicą Chastain w roli głównej, z drugiej na tyle wyjątkową, że zasługującą na powtórne opowiedzenie, w formie dokumentalnej.

kadr z filmu "O zwierzętach i ludziach" , przedstawiający zebrę

Łukasz Czajka przedstawia nam historię małżeństwa Żabińskich – opiekunów warszawskiego zoo m.in. w okresie II wojny światowej – posługując się bogatymi archiwaliami i wspomnieniami żyjących świadków wydarzeń. Dzięki temu jeszcze lepiej możemy zrozumieć heroizm pary, która ryzykując życiem dawała schronienie na terenie zoo osobom prześladowanym przez hitlerowców, głównie pochodzenia żydowskiego. Z materiałów archiwalnych, fragmentów inscenizowanych, wypowiedzi świadków i ocalonych powstała niezwykła opowieść, w której na pierwszym planie jest odwaga i wielka pasja, a w tle nieco surrealistyczne spojrzenie na wspólny los ludzi i zwierząt.

Celem ogrodów zoologicznych jest ratowanie gatunków zagrożonych wyginięciem. Tę funkcję w przewrotny sposób realizowało w czasie II wojny światowej warszawskie zoo. Po wybuchu wojny naziści część zwierząt zabili, a inne wywieźli do Rzeszy. Wówczas opuszczone stajenki i budki w zoo zajął gatunek najbardziej zagrożony podczas działań wojennych – człowiek. Byli to Żydzi uciekający przed niechybną śmiercią oraz żołnierze Armii Krajowej. Ukrywali się oni w opuszczonych budynkach zoo oraz w domu Jana Żabińskiego, ówczesnego dyrektora tej placówki. Schronienie znalazło w sumie kilkaset osób.

kadr z filmu "O zwierzętach i ludziach" Łukasza Czajki, wnętrze domu i widoczna sylwetka łosia na tle okna

Użyte w filmie metafory, wyjątkowe ujęcia zwierząt, bogate archiwalia oraz wywiady z ostatnimi żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń są próbą opowiedzenia tej nieprawdopodobnej historii.

Zapraszamy na specjalny, plenerowy pokaz filmu 15 września o godzinie 20:00. Organizatorem pokazu jest „Niepodległa. Miejsce spotkań”, kawiarniana przestrzeń w Łazienkach Królewskich, w której w miłej atmosferze można wziąć udział w niezobowiązujących, licznych wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Biuro Programu „Niepodległa” z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowywania polskiej państwowości.

„Niepodległa. Miejsce spotkań” znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy Al. Ujazdowskich 4, wejście przez pierwszą furtkę, idąc od Ogrodu Botanicznego.