Kontrast
Wielkość czcionki

Obchody stulecia plebiscytu na Górnym Śląsku już w najbliższy weekend!

W najbliższy weekend obchodzić będziemy stulecie plebiscytu na Górnym Śląsku, w którym Ślązacy mieli zdecydować o przebiegu granicy polsko-niemieckiej wytyczonej po I wojnie światowej. Będzie to też rozpoczęcie obchodów rocznicowych wydarzeń, których punktem kulminacyjnym i zwrotnym było III powstanie śląskie. Z tej okazji Instytut Śląski wraz z lokalnymi instytucjami przygotował dwie wystawy plenerowe i „Gazetę Plebiscytową”. Poniżej harmonogram wydarzeń:

19 marca 2021, godz. 14.00 – Rynek w Opolu

Otwarcie wystawy „Plebiscyt słów – Opole 1921” połączone z krótkim briefingiem przedstawiciela Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu / Pełnomocnika Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu do spraw organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z 100. rocznicami III Powstania Śląskiego oraz powrotu części Górnego Śląska do Macierzy.

Wystawa prezentuje Opole w czasie plebiscytu. Jej integralną częścią są filmowe etiudy powstańcze dostępne online poprzez kody QR umieszczone na planszach.

Organizatorzy: Archiwum Państwowe w Opolu, Miasto Opole, Instytut Śląski, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, przy współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym

Polski plakat propagandowy wydany w okresie plebiscytu na Śląsku z napisem "Tylko z Polską lud Śląski rozerwie okowy niewoli"

Polski plakat propagandowy wydany w okresie plebiscytu na Śląsku, rok 1921, źródło: nac.gov.pl

20 marca 2021, godz. 14.00 – Muzeum Śląska Opolskiego

Otwarcie wystawy „100 lat temu – plebiscyt na Górnym Śląsku”, częściowo plenerowej przed budynkim Muzeum. Ekspozycja oparta jest głównie na zbiorach własnych placówki. Składają się na nią polskie i niemieckie, związane z plebiscytem fotografie, dokumenty, mapy, broń, prasa śląska, wydawnictwa książkowe i broszury, plakaty, afisze, ulotki i inne drobne pamiątki propagandowe (m. in. odznaki i medale).

Organizatorzy: Muzeum Śląska Opolskiego, patronat honorowy: Komitet Honorowy obchodów 100. rocznicy III Powstania Śląskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

stara kartka papieru na niej napis: w Polsce jeść będziesz chleb z kiełbasą w Niemczech "Ersatze"

Plebiscyt na Górnym Śląsku, rok 1921, druk ulotny, źródło: Polona.pl

19-20 marca 2021

Do sobotniego wydania „Nowej Trybuny Opolskiej” dołączona będzie „Gazeta Plebiscytowa” – wydane przez Instytut Śląski, fikcyjne pismo zawierające przedruki autentycznych wycinków z prasy polskiej na Górnym Śląsku okresu plebiscytu. Stanowi ono rodzaj syntezy prezentującej nastroje zantagonizowanego na gruncie narodowej tożsamości społeczeństwa regionu, w tym gorącym politycznie okresie. Gazeta będzie też kolportowana bezpłatnie przez harcerzy ZHR w czasie piątkowego otwarcia wystawy na ulicach Opola. Zostanie również opublikowana online na stronach Instytutu Śląskiego.

Organizator: Instytut Śląski

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości