Kontrast
Wielkość czcionki

„(O)polskie na mapie historii” - konkurs Wojewody Opolskiego

Do 30 września można przesyłać zgłoszenia w konkursie Wojewody Opolskiego „(O)polskie na mapie historii”! Wystarczy wytypować nieznane dotąd Miejsce Pamięci na terenie województwa opolskiego i wraz z opisem historycznym i zdjęciem wysłać zgłoszenie. Czekają atrakcyjne nagrody!

(O)polskie na mapie historii

Konkurs „(O)polskie na mapie historii” polega na wytypowaniu i zgłoszeniu nieznanych dotąd Miejsc Pamięci na terenie województwa opolskiego w jednej z trzech kategorii:

  • Powstania Śląskie,
  • Historia najnowsza,
  • Opolscy Bohaterowie.

Mogą to być m.in. pomniki, miejsca pochówku, obiekty historyczne, udokumentowane zdarzenia i postaci historyczne. Zgłoszenie powinno zawierać lokalizację Miejsca Pamięci, krótki opis uwzględniający kontekst historyczny, oraz zdjęcie, choć w przypadku kategorii Opolscy Bohaterowie dane adresowe nie są wymagane.

plakat wydarzenia

W konkursie „(O)polskie na mapie historii” uczestnicy będą oceniani w dwóch grupach wiekowych, dzieci i młodzież w wieku 12-17 lat oraz dorośli (od 18 roku życia). Każdy z uczestników ma możliwość zgłoszenia do trzech miejsc. Zgłoszenia są przyjmowane elektronicznie na adres: oraz pocztą tradycyjną na adres: Biuro Wojewody Opolskiego, ul. Piastowska 14 45-085 Opole z dopiskiem „Niepodległa 2021”. Laureatów wyłoni Komisja Konkursowa, która dokona weryfikacji nadesłanych materiałów. Na zwycięzców czekają m.in. tablety, przenośne głośniki, sprzęt grający, gry planszowe czy książki.

Aplikacja historyczna

Miejsca Pamięci wskazane przez uczestników konkursu znajdą się także w aplikacji mobilnej pn. „(O)polska historia mobilna”. Na wirtualnej mapie, która będzie dostępna w bezpłatnej aplikacji mobilnej, znajdą się opisy miejsc związanych z Powstaniami Śląskimi i sylwetki opolskich bohaterów. Przewidziano możliwość filtrowania miejsc według kategorii oraz możliwość udostępniania informacji o odwiedzonym punkcie na kanałach social media. Poza opisami i fotografiami w aplikacji znajdą się elementy grywalizacji – quiz wiedzy o historii regionu.

Projekt „(O)polska historia mobilna” sfinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.