Kontrast
Wielkość czcionki

Pamięć Świata, pamięć Polski - nowe obiekty na liście UNESCO

Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata wzbogaciła się o nowe obiekty, tym razem związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. To trzecia edycja listy, wyjątkowa z uwagi na obchodzone w tym roku stulecie powrotu naszego kraju na mapy świata.

Program Pamięć Świata powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 r. Jego celem jest utrwalanie wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości, nie tylko poprzez podejmowanie działań na rzecz jego ochrony, ale też upowszechnianie wiedzy o nim i jak najszersze udostępnianie społeczeństwu. Co dwa lata uhonorowane wpisem na listę zostają nowe archiwalia. W tym roku komitet, w skład którego wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowisk naukowych, postanowił uczcić jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez wpisanie na listę obiektów związanych z dążeniami niepodległościowymi kraju, a także pierwszymi latami odradzającego się po 123 latach niewoli państwa.

Rękopis Żeromskiego, autografy Sienkiewicza

Wśród 19 obiektów wpisanych na trzecią edycję listy znalazły się takie perełki, jak rękopis oprawny „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego czy też autografy „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Nie zabrakło ważnych dokumentów, takich jak chociażby traktat pokoju miedzy Polską a Rosją i Ukrainą, podpisany w Rydze 18 marca 1921 roku, dokumentacji powstania wielkopolskiego czy też budowy portu w Gdyni. Na liście znalazły się nie tylko klasyczne papierowe archiwalia. Wpisem uhonorowane zostały także między innymi film „Polonia Restituta” czy też polski złoty – zespół monet, ich prób oraz wzorów banknotów z 1924 roku. 

Uroczystość wręczenia certyfikatów wpisu na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata odbyła się w Belwederze 28 września, a wydarzenie zostało objęte patronatem narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.