Kontrast
Wielkość czcionki

„Patriotyzm jutra” po raz dziesiąty - trwa nabór wniosków

Organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury z całej Polski mogą rozpocząć pisanie projektów promujących polskie dziedzictwo kulturowe i postawy patriotyczne. Muzeum Historii Polski ogłosiło nabór w ramach X edycji programu grantowego „Patriotyzm jutra”, który potrwa do 21 lutego 2018 r. Do rozdysponowania przeznaczono 4 mln złotych.

logo programu "Patriotyzm jutra"

Projekty powinny kształtować świadomego własnej tożsamości obywatela. Mają upowszechniać i popularyzować wiedzę o historii Polski i polskim dziedzictwie kulturowym, tradycjach narodowych, państwowych, demokratycznych, wolnościowych, solidarnościowych i wielokulturowych. Ważną rolę ma stanowić komponent budowania szacunku, więzi i współodpowiedzialności za historię narodową, przy jednoczesnym przywracaniu pamięci lokalnej i odkrywaniu dziejów „małych ojczyzn”. To wszystko zaś ma stanowić inspirację dla różnego rodzaju działań twórczych.

W poprzedniej, IX edycji w 2017, wybrano 163 projekty z ponad 800 nadesłanych. Dzięki dodatkowym środkom zrealizowane zostały warsztaty, gry miejskie, questy, spacery, happeningi, spektakle, kampanie społeczne, widowiska historyczne, konkursy, wystawy, czy wydawnictwa. Wyznaczono nowe trasy turystyczne, zebrano setki godzin nagrań z tzw. archiwistyki społecznej, stworzono pomoce dla osób niepełnosprawnych do poznawania historii. Jest to całe spektrum działań edukacyjnych i kulturalnych.

„Patriotyzm jutra” to program zarządzany przez Muzeum Historii Polski. Środki zapewnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wnioskodawcy, w zależności od wkładu własnego, mogą starać się o dofinansowanie do 70 tysięcy złotych. W tej edycji nie będą przyjmowane wnioski związane z obchodami 100-lecia niepodległości Polski, bowiem te należy kierować do Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021.