Kontrast
Wielkość czcionki

„Patroni Nieznani” - spacer ulicami Olsztyna z radiem w słuchawkach

Spacerując ulicami miasta często nie zastanawiamy się nad ich nazwami. W Olsztynie postanowiono to zmienić i przybliżyć sylwetki lokalnych działaczy. Jeśli chcecie się dowiedzieć czym zasłużył się Wojciech Kętrzyński, którego imieniem nazwano nie tylko jedną z głównych arterii Olsztyna, lecz także ulice w dolnośląskim Brzegu Dolnym i w pomorskim Gdańsku, albo co napisał Feliks Nowowiejski, który w całej Polsce patronuje aż 49 ulicom, zapraszamy do słuchania! Co poniedziałek, o godzinie 13:10, w Radiu Olsztyn i online ma miejsce premiera nowego odcinka z cyklu Patroni NieZNANI.

Na spacer z historią

Patroni NieZNANI to historyczny spacer ulicami Olsztyna. Przewodnikami w trasie są historycy Krzysztof Kierski i Michał Ostapiuk oraz dziennikarz Mirosław Sochacki. Bohaterowie audycji to ludzie, których życiorysy wiążą się nierozerwalnie z historią Warmii i Mazur. Wśród omówionych postaci znaleźli się pisarze, duchowni, kompozytor czy lekarz, którzy swoją działalnością, pracą czy twórczością przyczynili się do walki o polską niepodległość, przyłączenie Warmii i Mazur w granice Rzeczypospolitej oraz troski o polską tożsamość ziem.

Cały cykl ma 10 części. Bohaterami odcinków są: Feliks Nowowiejski, Gustaw Gizewiusz, Wojciech Kętrzyński, ks. Walenty Barczewski, ks. Wacław Osiński, ks. Jan Hanowski, Maria Zientara-Malewska, Władysław Gębik, Jan Boenigk i Mieczysław Pimpicki. Premiera nowego odcinka w każdy poniedziałek o godzinie 13.10 w Radiu Olsztyn. Wszystkie audycje można także znaleźć online w serwisach Spotify i portalu radioolsztyn.pl.

czarno-białe zdjęcie opuszczonej ulicy

Jedna z ulic Olsztyna

Patroni NieZNANI

Patroni NieZNANI to projekt realizowany przez wojewodę warmińsko-mazurskiego wspólnie z Radiem Olsztyn. Przybliża mieszkańcom Warmii i Mazur bohaterów i mniej znanych mieszkańców regionu, którzy zasłużyli na to, by ich nazwiska nosiły olsztyńskie ulice. Po emisji każdego z odcinków serialu będą przeprowadzane konkursy historyczne.

Projekt zakłada również, że wszystkie odcinki serialu zostaną nagrane na płycie. Zostanie ona rozpowszechniona przez antenę Radia Olsztyn w konkursach historycznych oraz do placówek oświatowych w województwie warmińsko-mazurskim.

Projekt sfinansowano ze środków Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022 w ramach projektu WARMIA I MAZURY NA DRODZE KU NIEPODLEGŁOŚCI.