Kontrast
Wielkość czcionki

„Pieśni współczesne” – album Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk i Miuosha

„Pieśni współczesne” to wspólny album Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk i Miuosha, który łączy współczesność ze śląskim regionalizmem. W projekcie wzięło ponad 140 wokalistów i instrumentalistów oraz bardzo charyzmatyczni wykonawcy współczesnej muzyki rozrywkowej i klasycznej. Płyta ukaże się 24 września 2021 roku, ale w oczekiwaniu na to wydarzenie co kilka tygodni mają premierę teledyski do wybranych utworów z płyty. W roku stulecia III Powstania Śląskiego zapraszamy do słuchania!

„Pieśni współczesne”, inspiracje ze Śląska

„Pieśni współczesne” to projekt przełomowy. Opowiadają na nowo ludowe historie, znane z repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. W aktualny sposób poruszają ponadczasową tematykę śmiało czerpiąc z tradycji pieśni ludowych Śląska i Beskidu Śląskiego, nawiązując do ludowych wierzeń, wartości i historii. Potencjał jednego z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce kontrastuje z miejskimi rytmami, muzyką współczesną i innymi formami wyrazu. Premiera przypadnie symbolicznie w roku stulecia III Powstania Śląskiego.

Autorem muzyki i wszystkich tekstów jest Miuosh. Wykonania powierzono najlepszym i najciekawszym wokalistom współczesnej muzyki rozrywkowej i klasycznej w Polsce. Udział w projekcie wzięło ponad 140 artystów. Obok Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk wystąpiła plejada najciekawszych wykonawców współczesnej muzyki rozrywkowej i klasycznej, m.in.: Błażej Król, Bela Komoszyńska, Ralph Kaminski, Igor Herbut, Natalia Grosiak, Julia Pietrucha, Tomasz Organek, Jakub Józef Orliński, Andrzej Smolik, Marcin Wyrostek, Kora czy duet Kwiat Jabłoni.

„Doliny” – Jakub Józef Orliński, Marcin Wyrostek

9 czerwca 2021 premierę miał pierwszy singiel promujący płytę „Pieśni współczesne”, którego gwiazdą jest Jakub Józef Orliński – światowej sławy kontratenor, laureat m. in. Paszportu „Polityki” w kategorii muzyka poważna za rok 2019, nagrody magazynu „The Gramophone” w Londynie dla najlepszego młodego artysty 2020, czy International Opera Awards 2021. W utworze „Doliny” towarzyszą mu Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, Marcin Wyrostek i Mioush.

„Zmierzch” – Kwiat Jabłoni

1 lipca 2021 w sieci pojawił się drugi teledysk do utworu „Zmierzch”. Zaśpiewali w nim razem Miuosh, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk oraz Kwiat Jabłoni.  Ta ostatnia grupa, której liderami są rodzeństwo Katarzyna i Jacek Sienkiewicz, od swojego debiutu w marcu 2018 r. w zawrotnym tempie podbija serca polskiej publiczności.

„Mantra” – Igor Herbut

W singlu „Mantra” gościnnie usłyszeć można Igora Herbuta, jednego z najciekawszych wokalistów na polskiej scenie. „Mantra” opowiada o przywiązaniu, oddaniu i przynależności. Tekst napisał Miuosz wspólnie z Robertem Talarczykiem, reżyserem teatralnym. Utwór miał swoją premierę 22 lipca 2021.

„Celina” – Julia Pietrucha

Singiel „Celina”, który miał swoją premierę 24 sierpnia 2021 z gościnnym występem Julii Pietruchy oddaje hołd żonom himalaistów, a zwłaszcza Celinie Kukuczce, wdowie po wybitnym zdobywcy Himalajów – Jerzym Kukuczce. Utwór opowiada o przekraczaniu granic podczas zdobywania najwyższych szczytów świata z perspektywy bohaterek drugiego planu – partnerek zdobywców wysokich gór – oraz o trudnych przeżyciach i uczuciach, z którymi zmagają się wówczas w swoich domach: samotności, tęsknocie, niepokoju, oczekiwaniu, strachu, a także nagłym zderzeniu z ostatecznością – śmiercią ukochanego podczas ekstremalnej wyprawy wysokogórskiej. Singiel powstał we współpracy i z udziałem Julii Pietruchy – aktorki, wokalistki, autorki tekstów, kompozytorki oraz producentki muzycznej. „Celina” to czwarty singiel promujący projekt „Pieśni współczesne”.

„Imperium” – Ralph Kaminski

„Imperium” to utwór stworzony wspólnie przez Miuosha, Ralpha Kaminskiego i Zespół Śląsk. Premierę miał 9 września 2021. Inspiracja do singla zaczerpnięta została z jednego z najważniejszych dla Miuosha obrazów. Autor tekstów przyznał że był to pierwszy utwór z „Pieśni Współczesnych”, do którego skomponował partię chóru, co miało wpływ na zdefiniowanie reszty albumu. Teledysk nakręcono w opustoszałej Wenecji.

Album „Pieśni współczesne”

Album „Pieśni współczesne” będzie miał swoją premierę 24 września 2021 roku. Więcej informacji dostępnych jest na stronie piesniwspolczesne.pl.

Lista utworów – Album „Pieśni współczesne”:

 1. PIEŚŃ PIERWSZA feat. SMOLIK
 2. GORYCZ feat. ORGANEK
 3. CHMURY feat. NATALIA GROSIAK
 4. UTOPIEC feat. BELA KOMOSZYŃSKA
 5. DOLINY feat. JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI, MARCIN WYROSTEK
 6. MANTRA feat. IGOR HERBUT
 7. IMPERIUM feat. RALPH KAMINSKI
 8. ZMIERZCH feat. KWIAT JABŁONI
 9. WOŁANIE feat. KRÓL
 10. CELINA feat. JULIA PIETRUCHA
 11. PIEŚŃ OSTATNIA feat. KORA, KUBA STARUSZKIEWICZ

Wydawcy albumu to Fandango Records i Narodowe Centrum Kultury. Narodowe Centrum Kultury jest współwydawcą albumu „Pieśni współczesne”. Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Partnerzy albumu to Miasto Katowice, Śląskie, Zespół Śląsk, Ladidadi, Osom Studios.