Kontrast
Wielkość czcionki

"Po Wielkiej Wojnie" - nowoczesna ekspozycja w Dublinie!

Irlandia to kolejny przystanek na trasie europejskiego tournée wystawy „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923”. Ekspozycja w Dublinie będzie dostępna od 20 maja do 17 czerwca 2022. Na jej otwarcie zaplanowano ciekawą dyskusję panelową łączącą przeszłość z teraźniejszością. Zapraszamy do śledzenia!

Dyskusja panelowa „Nowa Europa 1918/23-2022. Pamięć i wyzwania”

Po 1918 roku rozpoczął się skomplikowany proces ustanawiania nowego porządku w Środkowej i Wschodniej Europie.Wydawać się może, że część problemów, z którymi mierzyli się Europejczycy sto lat temu, wciąż jest aktualna, zwłaszcza po inwazji Rosji na Ukrainę. Jakie były wyzwania nowego porządku roku 1918, a jakie są współcześnie? Czy uczenie się historii początków XX wieku pomoże zrozumieć nasze czasy?

Dyskusja panelowa ‚A New Europe 1918/23-2022: Memory and Challenges’ otworzy dublińską edycję wystawy 20 maja 2022 roku. Wezmą w niej udział prof. Robert Gerwarth (University College Dublin, Irlandia), prof. Piotr Juszkiewicz (Uniwersytet Adama Mickiewicza, Poznań), dr Olena Palko (Birkbeck, University of London, Wielka Brytania), dr Jennifer Redmond (Maynooth University, National University of Ireland). Moderatorem będzie prof. Jay Winter (Yale University, New Haven, USA). Naukowcy spotkają się w Muzeum Narodowym Irlandii (Collins Barracks), a transmisję wydarzenia będzie można znaleźć na kanałach Facebook i YouTube Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

„Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923” – ekspozycja w Dublinie

Plenerowa wystawa podróżująca „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923”, stworzona przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność, skupia się na turbulentnych pierwszych latach po I wojnie światowej. Ponad 200 archiwaliów i ilustracji – zdjęć, map i filmów – razem prezentuje indywidualne historie ludzi, którzy żyli w tamtych czasach  tworząc kompleksowy i obraz Nowej Europy formującej się w rejonie środkowo-wschodnim.

Ekspozycja ma formę biało-srebrnego pawilonu w kształcie sześcianu. Wystawa „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923” prezentowana jest od czterech lat w ramach międzynarodowego tournée. Odwiedziła dotąd Pragę (Czechy), Sarajewo (Bośnia i Hercegowina), Bratysławę (Słowacja), Verdun (Francja), Berlin, Weimar i Daarmstadt (Niemcy), Rijekę (Chorwacja), Wiedeń (Austria), Kowno (Litwa), Tallin (Estonia) oraz polskie miasta: Wrocław, Kraków, Warszawę, Poznań i Lublin.Więcej informacji na temat projektu, ekspertów zaangażowanych w przygotowanie wystawy oraz międzynarodowej trasy można znaleźć pod adresem: www.enrs.eu/afterthegreatwar.

Zapraszamy!