Kontrast
Wielkość czcionki

"Po Wielkiej Wojnie..." - plenerowa wystawa w Verdun

„Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923” to plenerowa wystawa poświęcona odradzaniu się Europy po I wojnie światowej. Ekspozycja przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z historykami z kilkunastu krajów zagości w Verdun w dniach 1 sierpnia – 25 września.

Wystawa wędrująca po Europie

Wystawa, którą wcześniej mogła podziwiać publiczność m.in. w Pradze i Sarajewie, stanowi próbę syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej. Ponad 200 materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów i filmów – oraz indywidualne wspomnienia z tamtego okresu składają się na opowieść o wyłanianiu się nowego ładu w regionie i na całym kontynencie.

na dole wystawa złożona z plansz i fotografii, na górze konstrukcja charakterystycznego pawilonu "po wielkiej wojnie"

Wystawa „Po wielkiej wojnie…” – wewnątrz sześcianu
Fot. Dominik Tryba

Ekspozycja pokazuje niespotykaną skalę przemian politycznych, jakie zaszły w latach 1918-23 w Europie, jak również ich wpływ na aktualne relacje międzynarodowe oraz współczesną politykę pamięci w różnych krajach. Edycja wystawy w Verdun uwzględnia także francuski punkt widzenia w części poświęconej współczesnej pamięci tamtego okresu.

„Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923” – sześcian pełen wiadomości

„Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923” przywołuje ważne wydarzenia sprzed 100 lat i uświadamia, jak i dlaczego są one istotne dla zrozumienia nie tylko II wojny światowej, ale także współczesnej geopolityki Europy Środkowo-Wschodniej – tłumaczy prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, jedna z konsultantek scenariusza wystawy.

Ekspozycja ma formę biało-srebrnego pawilonu w kształcie sześcianu, wyróżniającego się oryginalną konstrukcją. Treść wystawy, w postaci tekstu, zdjęć archiwalnych czy elementów interaktywnych, prezentowana jest zarówno wewnątrz pawilonu, jak i na jego zewnętrznych ścianach. Wykorzystane jest także tło dźwiękowe oraz filmy z epoki.

biało-srebrny pawilon z wystawą w kształcie sześcianu w przestrzeni miejskiej

Wystawa „Po Wielkiej Wojnie…” w Pradze, październik 2018
Fot. Dominik Tryba

Wystawa opowiada historię tworzenia się nowego ładu politycznego. Poprzez użycie dwóch kontrastujących ze sobą materiałów – sztywnej stali i jasnego, lekkiego materiału – chcemy pokazać zderzenie tego, co stare z tym, co nowe – tłumaczy Andrzej Jaworski ze studia JAZ Architekci odpowiedzialnego za projekt ekspozycji.

Więcej informacji na temat projektu, ekspertów zaangażowanych w przygotowanie wystawy oraz międzynarodowej trasy można znaleźć na stronie Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.