Kontrast
Wielkość czcionki

"Po Wielkiej Wojnie" - wystawa ENRS w Rumunii

Kiedy tak naprawdę zakończyła się pierwsza wojna światowa? Ile nowych państw pojawiło się wówczas na mapie? Jak długo trwały działania wojenne mimo zakończenia wojny? Czy milioner był rzeczywiście bogaty i co pierwsza wojna światowa zmieniła w sytuacji kobiet? Odpowiedzi na te pytania można odnaleźć na wystawie „Po Wielkiej Wojnie”. Tym razem ekspozycja pod lokalnym tytułem „După Marele Război. O Nouă Europă 1918–1923” stanęła w rumuńskim Sybinie na Piața Unirii (Placu Unii) . Można ją oglądać od 17 lipca do 4 września 2022.

Nowa Europa 1918–1923 – zmiany w Europie Środkowo-Wschodniej

Na ekspozycję „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923” składa się ponad 200 materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów, filmów, map oraz indywidualnych świadectw pamięci. Bogaty wybór uświadamia niespotykaną skalę przemian, jakie zaszły w latach 1918–1923 w Europie. O merytorycznym kształcie wystawy decydowało grono złożone z historyków pochodzących z 20 państw świata.

Ekspozycja uświadamia niespotykaną skalę przemian, jakie zaszły w latach 1918–1923 w Europie. I wojna światowa (1914–1918) całkowicie zmieniła oblicze kontynentu. Na gruzach czterech mocarstw wyrosło kilkanaście nowych państw. Prawie wszystkie granice zostały wytyczone na nowo, a rozstrzygnięcia często kształtowały się w wyniku konfliktów zbrojnych, do których dochodziło jeszcze w ciągu kolejnych pięciu lat od oficjalnego zakończenia wojny. W wyniku ścierania się różnych, często odmiennych racji wyłoniła się tzw. Nowa Europa (określenie użyte po raz pierwszy przez czechosłowackiego prezydenta Tomáša G. Masaryka), w której część narodów postrzegała wynik wojny jako ogromną tragedię, a część jako zwycięstwo w walce o niepodległość. Wszystkie kraje połączył trud odbudowy ze zniszczeń wojennych i wysiłki modernizacyjne, które toczyły się w cieniu zmian politycznych, społecznych, gospodarczych i kulturalnych.

ludzie stojący przed wejściem wystawy

Wernisaż wystawy „Afrter the Great War” w Sybinie.
Źródło: Social Media ENRS, fot. Cristian Bota

„Po Wielkiej Wojnie” – wystawa w Sybinie w Rumunii

Ekspozycja ma formę biało-srebrnego pawilonu w kształcie sześcianu, wyróżniającego się oryginalną konstrukcją. Treść wystawy, w postaci tekstu, zdjęć archiwalnych czy elementów interaktywnych, prezentowana jest zarówno wewnątrz pawilonu, jak i na jego zewnętrznych ścianach. Od 17 lipca do 4 września 2022 można go oglądać w Rumunii, w Sybinie na Piața Unirii przed domem handlowym Dumbrava. Ekspozycja prezentowana jest w języku rumuńskim i nosi tytuł „După Marele Război. O Nouă Europă 1918–1923”.

Ekspozycja ma formę biało-srebrnego pawilonu w kształcie sześcianu. Wystawa „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923” prezentowana jest od czterech lat w ramach międzynarodowego tournée. Odwiedziła dotąd Pragę (Czechy), Sarajewo (Bośnia i Hercegowina), Bratysławę (Słowacja), Verdun (Francja), Berlin, Weimar i Daarmstadt (Niemcy), Rijekę (Chorwacja), Wiedeń (Austria), Kowno (Litwa), Tallin (Estonia), Dublin (Irlandia) oraz polskie miasta: Wrocław, Kraków, Warszawę, Poznań i Lublin. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. Wystawie towarzyszy katalog online i nagrane materiały video, które stanowią krótkie wykłady historii Europy Środkowo-Wschodniej po I wojnie światowej.

Zapraszamy!