"Po Wielkiej Wojnie" - wystawa ENRS w Rumunii
- Data publikacji
- 20 lipca 2022
Kiedy tak naprawdę zakończyła się pierwsza wojna światowa? Ile nowych państw pojawiło się wówczas na mapie? Jak długo trwały działania wojenne mimo zakończenia wojny? Czy milioner był rzeczywiście bogaty i co pierwsza wojna światowa zmieniła w sytuacji kobiet? Odpowiedzi na te pytania można odnaleźć na wystawie „Po Wielkiej Wojnie”. Tym razem ekspozycja pod lokalnym tytułem „După Marele Război. O Nouă Europă 1918–1923” stanęła w rumuńskim Sybinie na Piața Unirii (Placu Unii) . Można ją oglądać od 17 lipca do 4 września 2022.
Nowa Europa 1918–1923 – zmiany w Europie Środkowo-Wschodniej
Na ekspozycję „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923” składa się ponad 200 materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów, filmów, map oraz indywidualnych świadectw pamięci. Bogaty wybór uświadamia niespotykaną skalę przemian, jakie zaszły w latach 1918–1923 w Europie. O merytorycznym kształcie wystawy decydowało grono złożone z historyków pochodzących z 20 państw świata.
Ekspozycja uświadamia niespotykaną skalę przemian, jakie zaszły w latach 1918–1923 w Europie. I wojna światowa (1914–1918) całkowicie zmieniła oblicze kontynentu. Na gruzach czterech mocarstw wyrosło kilkanaście nowych państw. Prawie wszystkie granice zostały wytyczone na nowo, a rozstrzygnięcia często kształtowały się w wyniku konfliktów zbrojnych, do których dochodziło jeszcze w ciągu kolejnych pięciu lat od oficjalnego zakończenia wojny. W wyniku ścierania się różnych, często odmiennych racji wyłoniła się tzw. Nowa Europa (określenie użyte po raz pierwszy przez czechosłowackiego prezydenta Tomáša G. Masaryka), w której część narodów postrzegała wynik wojny jako ogromną tragedię, a część jako zwycięstwo w walce o niepodległość. Wszystkie kraje połączył trud odbudowy ze zniszczeń wojennych i wysiłki modernizacyjne, które toczyły się w cieniu zmian politycznych, społecznych, gospodarczych i kulturalnych.
„Po Wielkiej Wojnie” – wystawa w Sybinie w Rumunii
Ekspozycja ma formę biało-srebrnego pawilonu w kształcie sześcianu, wyróżniającego się oryginalną konstrukcją. Treść wystawy, w postaci tekstu, zdjęć archiwalnych czy elementów interaktywnych, prezentowana jest zarówno wewnątrz pawilonu, jak i na jego zewnętrznych ścianach. Od 17 lipca do 4 września 2022 można go oglądać w Rumunii, w Sybinie na Piața Unirii przed domem handlowym Dumbrava. Ekspozycja prezentowana jest w języku rumuńskim i nosi tytuł „După Marele Război. O Nouă Europă 1918–1923”.
Ekspozycja ma formę biało-srebrnego pawilonu w kształcie sześcianu. Wystawa „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923” prezentowana jest od czterech lat w ramach międzynarodowego tournée. Odwiedziła dotąd Pragę (Czechy), Sarajewo (Bośnia i Hercegowina), Bratysławę (Słowacja), Verdun (Francja), Berlin, Weimar i Daarmstadt (Niemcy), Rijekę (Chorwacja), Wiedeń (Austria), Kowno (Litwa), Tallin (Estonia), Dublin (Irlandia) oraz polskie miasta: Wrocław, Kraków, Warszawę, Poznań i Lublin. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. Wystawie towarzyszy katalog online i nagrane materiały video, które stanowią krótkie wykłady historii Europy Środkowo-Wschodniej po I wojnie światowej.
Zapraszamy!