Kontrast
Wielkość czcionki

„Polonia Restituta 1918–1920” i „Sztandar wolności” zrekonstruowane cyfrowo

Filmy dokumentalne, które powstały w okresie międzywojennym, zrekonstruowane cyfrowo znów cieszą widzów! Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza do obejrzenia filmów „Polonia Restituta 1918–1920” i „Sztandar wolności”. Obie produkcje pokazują starania Polaków o odzyskanie przez Polskę niepodległości i odbudowę kraju po I wojnie światowej.

Nowe wydawnictwo Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego

Nowe wydawnictwo FINA zawiera zrekonstruowane cyfrowo filmy „Polonia Restituta 1918–1920” i „Sztandar wolności”. Oba filmy znajdują się w archiwach Filmoteki. Poddano je restauracji cyfrowej i zorganizowano uroczyste repremiery w 2019 roku. Teraz obrazy nagrano na płytę blu-ray i opatrzono komentarzem w dołączonym wydawnictwie. W książce filmograf Grzegorz Rogowski opisuje kulisy produkcji obu filmów, a historyk kina dr hab. Mariusz Guzek opowiada o filmowcach z Legionów Polskich.

Jeden z filmów, „Polonia Restituta”, jest obrazem niemym, dlatego opatrzono go współczesną ilustracją muzyczną. Jej autor, Adrian Konarski, w kolejnym tekście odsłania tajniki pracy nad muzyką, a kustosz zbiorów audialnych FINA Kamil Staszowski odnajduje powiązania znanych utworów w muzyce Jana Maklakiewicza do „Sztandaru wolności”. Książkę zamyka tekst Elżbiety Wysockiej i Katarzyny Balcerowskiej przybliżający prace nad rekonstrukcją cyfrową obu filmów. Wydawnictwo dostępne jest w księgarni FINA.

plakat tytułami filmów i grafiką z marzałkiem piłsudskim

„Polonia Restituta 1918–1920” i „Sztandar wolności”

„Polonia Restituta 1918–1920” to dokumentalny film niemy, który powstał dla uczczenia obchodów 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest kompilacją materiałów archiwalnych uzupełnionych fabularyzowanymi scenami. Film to filmowa kronika wydarzeń, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ukształtowania jej granic po latach zaborów. Zawiera m.in. sceny wejścia armii niemieckiej do Warszawy, obrony Lwowa, przyłączenia Pomorza i Wilna do Polski, walk na Polesiu i Wołyniu czy Bitwy Warszawskiej, a także przedstawia sylwetki wybitnych postaci tamtego okresu, m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i generała Edwarda Rydza-Śmigłego. Polonia Restituta to obraz epoki, życia na ziemiach polskich w początkach XX wieku. Film miał premierę w 1928 roku.

„Sztandar wolności” to z kolei dźwiękowy film dokumentalny przedstawiający walkę o niepodległość Polski w latach 1905–1920 oraz odradzanie się państwa polskiego po I wojnie światowej. Jego głównym bohaterem jest Józef Piłsudski. Obraz powstał z materiałów filmowych z różnych lat zebranych i przygotowanych przez Falangę, największy w latach 30-tych techniczny ośrodek produkcji filmowej w Polsce. W filmie wykorzystano liczne materiały ikonograficzne, w tym: zdjęcia, ulotki, gazety. Oficjalnie film powstawał dla uczczenia imienin Marszałka, ale miał premierę po jego śmierci w 1935 roku.

Projekt „Pamięć filmu” sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.