Kontrast
Wielkość czcionki

Polska awangarda w Berlinie

Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie zaprasza na konferencję poświęconą relacjom między polskimi artystami awangardowymi a berlińskim środowiskiem artystycznym od pierwszych dziesięcioleci ubiegłego wieku aż po czasy współczesne.

Berlin był i nadal jest jednym z najważniejszych ośrodków europejskiego życia kulturalnego i artystycznego. Wielu artystów z Polski – plastyków, literatów, poetów, muzyków, ludzi teatru, kolekcjonerów czy krytyków sztuki, również miało swój wkład w kształtowanie się tego środowiska artystycznego na przestrzeni kolejnych dekad. Artyści awangardowi, związani z grupami BUNT, Blok czy z Formistami, nie tylko czerpali inspiracje, ale wprowadzali też na berlińską scenę artystyczną nowe idee w zakresie formy czy ikonografii. Sytuacja nie uległa zmianie także po II wojnie światowej – polscy artyści, tacy jak chociażby Paweł Althamer czy Wilhelm Sasnal, prezentowali swoje dzieła w Berlinie i zdobywali sławę.

Konferencja ujmuje problem wieloaspektowo. Nie ogranicza się jedynie do tematów z zakresu sztuk plastycznych – zostawia miejsce również na refleksje nad literaturą, muzyką i filmem, nie narzucając przy tym ścisłych ram czasowych.

Ludomir Śledziński, "Gra w guziki", 1928, olej na płótnie, wym. 134 x 134 cm

Ludomir Śledziński, „Gra w guziki”, 1928, olej na płótnie, wym. 134 x 134 cm

Główne tematy, nad którymi będą zastanawiać się uczestnicy konferencji to: procesy i przyczyny (wydarzenia polityczne, przemiany społeczne i kulturowe), które wpłynęły na obecność polskich artystów w Berlinie; problem wpływów w sztuce – ich kierunek, proces przyswajania, odrzucania lub modyfikacji; kontakty między artystami polskimi a niemieckimi – tło społeczne oraz kulturalne; udział polskich artystów w wydarzeniach kulturalnych; polsko-niemieckie grupy artystyczne (tworzące się w Berlinie); recepcja polskiej sztuki awangardowej w Berlinie – przez krytykę, prasę, publiczność; awangarda polska na tle berlińskiego rynku sztuki; czy wreszcie – refleksja nad tym czy sztuka awangardowa może być postrzegana jako nośnik narodowej odrębności czy też dąży ona raczej do zuniwersalizowanej, ponadnarodowej formy?

Konferencja odbywać się będzie w dniach 14-15 grudnia br., w językach angielskim i niemieckim, bez tłumaczenia.

Miejsce: Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie | Berlin, Majakowskiring 47

Więcej informacji na stronie internetowej http://www.cbh.pan.pl/pl.

Wydarzenie realizowane jest w ramach obchodów Stulecia Awangardy w Polsce, będącego częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.