Kontrast
Wielkość czcionki

Polska Kronika Tańca - odwiedź nową stronę!

Polska Kronika Tańca to pionierski projekt, który dokumentuje historię polskiej sztuki tańca z ostatnich stu lat. W jego ramach gromadzone są także relacje z wydarzeń artystycznych, edukacyjnych i naukowych. Zainteresowani projektem mogą teraz rozpocząć eksplorowanie nowej strony internetowej Polskiej Kroniki Tańca.

Polska Kronika Tańca to projekt zainicjowany i realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca. Głównym celem jest szczegółowe zarejestrowanie i profesjonalne udokumentowanie wydarzeń artystycznych, edukacyjnych i naukowych w polskiej sztuce tańca w trybie chronologicznym. Punktem centralnym Polskiej Kroniki Tańca jest oś czasu, umożliwiająca wyszukiwanie wydarzeń tanecznych, które miały miejsce od roku 1918 do 2018, a więc przez 100 lat od momentu odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Podzielone na dekady kalendarium prezentuje kulturę taneczną w Polsce od momentu odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku, przez cały dwudziesty wiek, aż do obecnego sezonu artystycznego. Jest to doskonała okazja do zaprezentowania różnych przejawów polskiej sztuki tańca – dziedziny artystycznej, której losy bezpośrednio związane są z polską kulturą i jej historią. Na osi czasu zaprezentowane zostaną najważniejsze wydarzenia taneczne, sylwetki artystów, miejsca, stylistyki w odniesieniu do okresów i wydarzeń z historii Polski.

stopy na scenie

Równolegle tworzona jest także część sezonowa Kroniki, obejmująca wydarzenia z najnowszej historii polskiego tańca, które stopniowo będą wprowadzane na stronę. Wszystkie treści opracowane zostały przez grupę wybitnych ekspertów z dziedziny historii i teorii tańca.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.