Kontrast
Wielkość czcionki

„Polska. Siła obrazu” w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Od 12 marca w Muzeum Narodowym w Poznaniu zagościła fantastyczna wystawa „Polska. Siła obrazu”. Zaplanowano że będzie można ją oglądać w muzealnych salach do 16 maja 2021 roku. To już trzecia odsłona ekspozycji, którą świat mógł zobaczyć w francuskim Musée Louvre-Lens !

„Polska. Siła Obrazu” w Poznaniu

Wielowątkowa wystawa „Polska. Siła obrazu” pokazuje dzieła najważniejszych polskich malarzy XIX i początku XX wieku należące do kanonu polskiej sztuki: Jana Matejki, Artura Grottgera, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Maksymiliana i Aleksandra Gierymskich, Jacka Malczewskiego, Piotra Michałowskiego, Henryka Rodakowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Wojciecha Kossaka, Wojciecha Weissa, Witolda Wojtkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera i wielu innych wybitnych polskich artystów. Ekspozycja ukazuje proces kształtowania się w okresie utraty niepodległości wspólnoty pamięci i wyobrażeń związanych z rozmaitymi przejawami polskiego ducha. Wielką rolę odegrały w tym dziele w ciągu całego XIX wieku sztuki piękne, przejmujące po romantycznych poetach zadania duchowego przywództwa narodu. Takie zadania sztuki kulminowały się w dziełach Jana Matejki, a jego obraz „Upadek Polski” (Reytan) otwiera ekspozycję.

Narracja wystawy porządkuje dzieła wokół idei, symboli i mitów uznanych za najważniejsze dla tamtej, ale i naszej rzeczywistości. Są tu obrazy niosące zapisy chwalebnej, polskiej historii, jest przypomnienie napoleońskiej epopei, są kompozycje utrwalające dramatyczną teraźniejszość Powstania Styczniowego. Jest rozległy zespół prac inspirowanych romantycznymi przeświadczeniami o duchowych wartościach ludu, są obrazy poświęcone toposowi szlacheckiego domu jako ostoi patriotyzmu, wreszcie dzieła rozkwitającego wtenczas pejzażowego gatunku sztuki, z jego szczególnym znamieniem – odnajdywania w rodzimym pejzażu symboli i znaków polskości.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Pierwsza odsłona wystawy, przygotowana przez kuratorów francuskich we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie oraz z Instytutem Adama Mickiewicza, miała miejsce na przełomie 2019 i 2020 r. w Musée Louvre-Lens i opatrzona była tytułem: „Pologne 1840–1918. Peindre l’âme d’une nation” („Polska 1840–1918. Malować ducha narodu”). Jej warszawską i poznańską wersję zatytułowano „Polska. Siła obrazu”. Kuratorem poznańskiej odsłony jest dr Maria Gołąb, a za aranżację plastyczną odpowiada Raman Tratsiuk. Przygotowano bogaty program wydarzeń towarzyszących wystawie oraz możliwość zwiedzania wystawy z telefonem. Dokładne harmonogramy i informacje, a także materiały dydaktyczne są dostępne na stronie Muzeum Narodowego w Poznaniu.

baner z tytułem wystawy i z obrazem jana matejki Stańczyk

Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Musée du Louvre-Lens i Muzeum Narodowym w Poznaniu. Projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.