Kontrast
Wielkość czcionki

Polska–Węgry. Piłka nożna 100 lat temu i dziś

Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki – ale nie na boisku! Podczas eliminacji do Mistrzostw Świata w Katarze, na murawie PGE Narodowego, zmierzą się dwa zespoły, które niemal dokładnie 100 lat temu napisały pierwszy rozdział w historii polskiej piłki. Z tej okazji Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka oraz Biuro Programu „Niepodległa” zapraszają do obejrzenia specjalnego spotu i wspólnego, sportowego świętowania!

100 lat temu w Budapeszcie

Była godzina 13:45, 18 grudnia 1921. Na boisko w Budapeszcie wyszła Polska drużyna. Przywitały ją oklaski zgromadzonej publiczności – około 10 000 osób. Powitania, fotografie, rzut monetą i pierwszy gwizdek – Polacy pod wodzą kapitana Tadeusza Synowca szybko musieli się bronić. 18 minuta przyniosła rozczarowanie – Jenő Szabó strzelił, polski bramkarz Jan Loth nawet dotknął piłki, lecz niesiona siłą rozpędu wpadła ona do siatki. Węgrzy prowadzili 1:0. Ten wynik, mimo słabszej drugiej połowy, utrzymali do końca. Tak zakończył się pierwszy w historii oficjalny mecz międzypaństwowy reprezentacji Polski. 

Choć mecz został przegrany, Przegląd Sportowy z 24.12.2021 zatytułował swoją relację „Sukces polskiego sportu piłki nożnej w Budapeszcie. Węgry-Polska 1:0 (1:0)”. Wskazywano, że był to pierwszy występ polskiej reprezentacji (Węgrzy mieli zdecydowanie większe doświadczenie na tym polu) i gdy opadły nerwy zawodników, w drugiej połowie grali dobrze. Chwalono ambicję i ofiarność, a pomstowano na trudy podróży kolejowej oraz sędziego, który nie widział spalonych. Mimo porażki, rezultat nie był zły – w 1921 roku Węgrzy bili reprezentacje Niemiec czy Szwecji o kilka bramek. Wynikiem zainteresowano się w Europie – podobno rozgłośnia w Paryżu aż dwa razy dopytywała się o wynik!

czarno-białe zdjęcie polskiej reprezentacji w oficjalnych strojach na murawie

Reprezentacja Polski przed meczem w Budapeszcie, 18.12.1921.
Źródło: „Przegląd Sportowy” 1921, nr 32, s. 1.

Polak, Węgier, dwa bratanki

Dziś ponownie międzynarodowe oczy zwracają się na murawę. „Przyjaźń łączy nas od zawsze. Piłka nożna od 100 lat” – to hasło specjalnego spotu emitowanego w dniu meczu Polska-Węgry. Upamiętnia on 100. rocznicę pierwszego oficjalnego meczu polskiej reprezentacji w piłce nożnej. W spocie zawodnicy obu reprezentacji, którzy wystąpili w historycznym meczu 100 lat wcześniej, zagrywają piłkę do gwiazd dzisiejszych reprezentacji obu krajów, łącząc przeszłość z teraźniejszością – Synowiec podaje na długi słupek do Kałuży, ten zgrywa do Lewandowskiego, a Vilmos Kertész prostopadle do Szalaiego. W filmie, dzięki pomocy Retro Ligi, pojawiają się także rekwizyty z epoki, piłka i okolicznościowy proporczyk wykonany przez Polski Związek Piłki Nożnej dla upamiętnienia wydarzenia.

Sport, a w szczególności piłka nożna, jest świetną okazją, aby wspólnie przeżywać piękne emocje. Zapraszamy do wspólnego świętowania! Trzymamy kciuki za biało-czerwonych i mamy nadzieję, że tym razem to oni okażą się zwycięzcami!

Spot wyprodukowanego z inicjatywy Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka oraz Biura Programu „Niepodległa”. Projekt współfinansowany ze środków budżetu państwa w ramach stulecia obchodów odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.