Kontrast
Wielkość czcionki

„Pragnienie wolności. The urge for freedom” - film o wielkich Polakach i niepodległości

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na film edukacyjno-promocyjny pt. „Pragnienie wolności. The urge for freedom”. Film opowie o wielkich Polakach, działali na rzecz niepodległości Polski, m.in Kazimierzu Pułaskim, Tadeuszu Kościuszce i Ignacym Janie Paderewskim. Jego premiera nastąpi 25 grudnia o godz. 16.25 na kanale TVP Historia.

nagruwanie filmu, ekipa idzie tyłem filmując spacerującego aktora w płaszczu

Prace na planie filmu „Pragnienie wolności. The urge for freedom”.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Walcząc o niepodległości Polski

Film „Pragnienie wolności. The urge for freedom” przypomni wielkich Polaków, którzy swoimi działaniami dążyli do niepodległości Polski: Kazimierza Pułaskiego, Tadeusza Kościuszki, Piotra Wysockiego, Ignacego Jana Paderewskiego i innych. Konfederacja barska z 1768 r. była pierwszą próbą ratowania zagrożonej niepodległości Polski. Bohaterem, który dzielnie stanął do walki był m.in. Kazimierz Pułaski. Jego odwaga, nieustępliwość i dążenie do zwycięstwa przyniosły mu sławę na ziemiach polskich i w Europie. Idee walki o niepodległość kontynuował w Ameryce. Uznany za ojca amerykańskiej kawalerii, to właśnie tam – w imię wolności – Pułaski zapłacił cenę najwyższą. Na wieść o jego śmierci, Jerzy Waszyngton wyznaczył dla wart obozowych hasło: „Pułaski”, a odzew: „Polska!”. Jego imię nosi Muzeum w Warce.

operator kamery w okienku obserwuje scenę z drugiego planu - aktora na tle historycznego wnętrza

Prace na planie filmu „Pragnienie wolności. The urge for freedom”.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Oprócz Pułaskiego będą przedstawieni także działacze z kolejnych lat. Tadeusz Kościuszko to jedna z najbardziej zasłużonych postaci polskiej historii, bohater walk o niepodległość Polski i Ameryki, uczestnik wojny z Rosją w 1792 r., wódz i Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w powstaniu 1794 r. Jego postać to przykład patriotyzmu w czasach walki o byt Rzeczpospolitej. Próbę odzyskania już utraconej niepodległości podejmował Piotr Wysocki, bohater rodem z Warki. W 1830 r. dał sygnał do walki w powstaniu listopadowym. Rok 1918 to zwieńczenie polskich dążeń do odzyskania upragnionej wolności. Postacią wybitną w tych dążeniach był Ignacy Jan Paderewski – ambasador sprawy polskiej przed i w czasie I wojny światowej.

Film edukacyjno-promocyjny o wolności

Postaci te na przestrzeni 150 lat (od konfederacji barskiej w 1768 roku po odzyskanie niepodległości w 1918 roku) dawały wyraz swoim patriotycznym postawom, dążeniom do zachowania lub odzyskania niepodległości Polski. Do realizacji filmu Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego zaprosiło cenionego aktora teatralnego i filmowego Rafała Królikowskiego. Scenariusz został przygotowany przez zespół Muzeum pod dyrekcją Iwony Stefaniak. Producentem jest Awangarda Media Group, reżyserem i adaptacją scenariusza zajęła się Agnieszka Uścińska.  Zdjęcia do filmu realizuje Jarek Wątor.

Zdjęcia do produkcji zrealizowano 10 i 11 grudnia 2020. Patronat medialny nad filmem objęła TVP Historia. Film będzie emitowany w dniach 25-31 grudnia na kanałach TVP Historia (25 grudnia o godz. 16.25 i 30 grudnia o godz. 13.25), OTV (30 grudnia o godz. 12.50), TV Dami (25 grudnia), TV Zebra (26 i 27 grudnia o godz. 8.00, 14.00, 20.00). Będzie można go zobaczyć również na kanale YouTube i w mediach społecznościowych Muzeum.

mężczyzna siedzący przy fortepianie

Prace na planie filmu „Pragnienie wolności. The urge for freedom”.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Projekt „Pragnienie wolności” sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.