Kontrast
Wielkość czcionki

Premiera filmu VR „MS Piłsudski – podwodna misja”

31 marca 2023 roku premierę będzie miał film VR, który zabierze widzów wrak „polskiego Titanica”. VR „MS Piłsudski – podwodna misja” to wyjątkowa okazja, aby stanąć na pokładzie polskiego transatlantyku, zajrzeć do jego wnętrz, odwiedzić port w Gdyni z lat 30. XX wieku i zejść w batyskafie na dno Morza Północnego by eksplorować wrak. Zapraszamy do wspólnego przeżywania przygody wraz z bohaterami filmu!

MS Piłsudski – transatlantyk, duma II Rzeczypospolitej

Dokładnie 90 lat temu podpisano umowę na budowę bliźniaczych transatlantyków MS Batory i MS Piłsudski. Piękne wnętrza wypełnione polską sztuką i designem łączyły się z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Do ich zaprojektowania powołano specjalną Podkomisję artystyczną, która nadzorowała prace 79 artystów i architektów. Poza rzeźbami, obrazami, rysunkami i fotografiami artyści wykonali dla statków projekty mebli, tapet, gobelinów, sztućców, zastawy stołowej, a nawet kart dań. Do dnia dzisiejszego MS Piłsudski pojawia się w opracowaniach naukowych i popularyzatorskich jako najwspanialszy przykład polskiej sztuki użytkowej. Znajdowały się na nim m.in. prace Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Breyera, Stanisława Brukalskiego, Juliana Fałata, prof. Wojciecha Jastrzębowskiego, Zofii Kamińskiej, Alfonsa Karnego, Julii Keilowej, Antoniego Kenara czy Jeremiego Kubickiego.

statek przycumowany przy nabrzeżu, w centrum obrazka skrzynki i beczki czekające na załadunek

Kadr z filmu VR „MS Piłsudski – podwodna misja”. Dworzec Morski w Gdyni.
Fot. dzięki uprzejmości Fundacji Koncept Kultura.

MS „Piłsudski” – duma II Rzeczypospolitej, został zatopiony podczas II wojny światowej, 26 listopada 1939 roku. Wcześniej przeszedł do służby wojskowej jako transporter wojenny, a dzieła sztuki i wystrój usunięto ze statku. Nie wiadomo co było przyczyną tragedii – teorie mówią o niemieckiej podwodnej minie magnetycznej lub ataku torpedowym U-Boota. Dziś wrak zatopionego statku spoczywa na dnie Morza Północnego w trudnym do nurkowania terenie. Silne pływy i zimna i mętna woda sprawiają, że dostęp możliwy jest jedynie przy sprzyjających warunkach pogodowych w okresie od czerwca do sierpnia. Do tej pory na wrak zeszło jedynie kilka ekip. Dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości i goglom VR „MS Piłsudski – podwodna misja” zabiera widzów w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni. To okazja, aby stanąć na pokładzie polskiego transatlantyku, zajrzeć do jego wnętrz i odwiedzić port w Gdyni z lat 30. Widzowie zasiadają także w wirtualnym batyskafie i schodzą 30 m. pod wodę zwiedzając wrak. W tej niezwykłej podróży towarzyszą im bohaterowie filmu przeżywający niezwykłe przygody.

Premiera filmu VR „MS Piłsudski – podwodna misja”

Producent filmu Fundacja Koncept Kultura, koproducenci: Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu i Biuro „Niepodległa” oraz producent technologiczny: Virtual Magic oficjalnie rozpoczynają pokazy filmu przygodowego „MS Piłsudski – podwodna misja”. Jego premiera odbędzie się w 31 marca 2023 roku w CeTA we Wrocławiu, gdzie film realizowano. Wydarzenie połączone będzie z prezentacją największej w Polsce stacjonarnej ściany LED VIRTUAL PRODUCTION – Virtual Magic Studio, służącej do wyświetlania wirtualnej scenografii na planie filmów i teledysków.

plakat filmu w stylu Titanica

Do produkcji filmu wykorzystano rzadko stosowaną technologię, co było możliwe dzięki Producentowi Technologicznemu – firmie Virtual Magic. Aktorzy odgrywali swoje role w green boxie w CeTA (studio z zielonymi ścianami i podłogą). Gotowe nagrania aktorów nałożone zostały na odtworzone graficznie plenery i wnętrza statku, a następnie przetworzone na stereoskopowe pary. Dzięki technologii 360 stopni 3D widz po założeniu gogli ma wrażenie, że przeniósł się do otaczającego go świata, obraz jest bowiem wyświetlany dookoła i nad nim.

Polski Titanic w wirtualnej rzeczywistości

Koncept Kultura odtworzyła statek w formie cyfrowego trójwymiarowego modelu wykonanego na podstawie modelu stoczniowego. Dzięki współpracy z kilkunastoma instytucjami i kolekcjonerami udało się ustalić jak wyglądał wystrój i kolorystyka wnętrz (istnieją jedynie cz.b. zdjęcia archiwalne statku). Materiały i doświadczenia z podwodnej wyprawy Klubu Płetwonurków „Waleń” z Wielkiej Brytanii umożliwiły odtworzenie wirtualnego wraku „Piłsudskiego” spoczywającego na dnie Morza Północnego.

batyskaf rozświetla wrak w mętnym morzu

Kadr z filmu VR „MS Piłsudski – podwodna misja”. Eksploracja batyskafem wraku.
Fot. dzięki uprzejmości Fundacji Koncept Kultura.

Fundacja Koncept Kultura nad projektem poświęconym MS „Piłsudskiemu” pracowała 5 lat. Filmowi przygodowemu VR towarzyszy platforma cyfrowa z historią statku pod adresem www.mspilsudski.pl. Na stronie można znaleźć także archiwalne materiały i scenariusze zajęć dla edukatorów oraz VR Escape room, gdzie gracz rozwiązuje zagadki w goglach VR wędrując po statku.

Historyczna produkcja VR

Reżyserem filmu jest Daniel Zduńczyk. Powstał wg scenariusza Zygmunta Fita, Anny Osiadacz i Daniela Zduńczyka.

Producent filmu: Fundacja Koncept Kultura.

Koproducenci: Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) i Biuro „Niepodległa”.

Producent technologiczny: Virtual Magic

czwórka arystokratów przy stole w palarni, stoją pokojówka i młody chłopak

Kadr z filmu VR „MS Piłsudski – podwodna misja”. Palarnia.
Fot. dzięki uprzejmości Fundacji Koncept Kultura.

Film „MS Piłsudski – podwodna misja” dofinansowano z budżetu państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.