Kontrast
Wielkość czcionki

Projekty PW „Niepodległa” z Sybillami!

Trzy projekty realizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” zostały uhonorowane w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2019.

Pologne 1840-1918. Peindre l’âme d’une nation

W kategorii „Wystawy czasowe” Sybilla została przyznana Muzeum Narodowemu w Warszawie za wystawę „Pologne 1840-1918. Peindre l’âme d’une nation”. Wystawa zorganizowana w Muzeum Louvre-Lens przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Projekt ten sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Była to największa panorama polskiej sztuki we Francji od ponad czterech dekad. Adaptację tej ekspozycji można obecnie, do 20 grudnia oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa „Polska. Siła obrazu” opowiada o roli malarstwa w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków, o zadaniach artysty w XIX stuleciu, a także o znaczeniu ciągłości historycznej dla formowania się zbiorowej pamięci.

Jacek Malczewski (1854–1929) Hamlet polski - Portret Aleksandra Wielopolskiego 1903 olej na płótnie wys. 100, szer. 148 cm fot. Piotr Ligier © Muzeum Narodowe w Warszawie

Jacek Malczewski (1854–1929) Hamlet polski – Portret Aleksandra Wielopolskiego 1903 olej na płótnie wys. 100, szer. 148 cm fot. Piotr Ligier © Muzeum Narodowe w Warszawie

W Polsce króla Maciusia

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odebrało wyróżnienie za w kategorii „Wystawy czasowe” za ekspozycję „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości”.  Projekt ten również został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Wystawa była adresowana do dzieci i dorosłych. Muzeum POLIN przypominało trudy i wyzwania odbudowy państwa oraz niezwykłą postać Janusza Korczaka, pedagoga i społecznika, autora powieści „Król Maciuś Pierwszy” (Korczak napisał ją aby wyjaśnić dzieciom, jakie są mechanizmy sprawowania władzy oraz jak wielki trud i odpowiedzialność wiążą się z rządzeniem państwem).

"W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości" - plakat wystawy, chłopiec z narysowaną koroną

„W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości” – plakat wystawy

Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze

Muzeum Historii Polski odebrało wyróżnienie w kategorii „Edukacja” za projekt „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Na projekt „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze” składa się wystawa plenerowa, film dokumentalny „Niepokonany. Opowieść o generalne Stanisławie Maczku” oraz animacja „Marian na wojnie”. Integralną częścią jest też katalog wydany w trzech językach. W zeszłym roku ekspozycja pokazywana była w Warszawie i Bredzie. Obecnie prezentowana jest we Wrocławiu – do 28 października można ją oglądać w Centrum Historii Zajezdnia. Internetowa wersja wystawy dostępna na międzynarodowej platformie Google Arts & Culture (www.wystawy.muzhp.pl).

fragment wystawy

zdjęcie pochodzi ze strony www.muzhp.pl