Kontrast
Wielkość czcionki

Przenieśmy się do Płocka sprzed 100 lat! - mapping na ratuszu

Płocki ratusz w majówkę rozbłyśnie kolorami! Z okazji setnej rocznicy odznaczenia miasta Płocka Krzyżem Walecznych zapraszamy na niezwykłe pokazy multimedialne. Codziennie, od 30 kwietnia do 3 maja o godzinie 20:30 wystartują pokazy, które można bezpiecznie oglądać na Starym Rynku. Zapraszamy!

banerek wydarzenia

Mapping w Płocku

100 lat temu marszałek Józef Piłsudski odznaczył Płock Krzyżem Walecznych. Ten ważny medal miasto zdobyło za bohaterską postawę w walce z bolszewikami w 1920 roku. Armia bolszewicka, chcąc sforsować Wisłę i wyjść na przedpola Warszawy od zachodu, zaatakowała Płock 18 sierpnia 1920 r. Naprzeciw 3,5 tys. nacierających żołnierzy do obrony miasta stanęło ok. 1,2 tys. żołnierzy wojska polskiego i ludność cywilna Płocka, w tym kobiety i dzieci. Obrońców wspierali marynarze Flotylli Wiślanej. Walka o Płock i przyczółek mostu przez Wisłę trwała 21 godzin. Na ulicach wzniesiono barykady. Dzięki ofiarnej postawie mieszkańców miasta atak odparto, a bolszewicy zmuszeni zostali do odwrotu. Ta bohaterska obrona stała się powodem nadania odznaczenia całemu miastu.

Niezwykły pokaz multimedialny za pomocą techniki video mappingu, przeniesie widzów właśnie do tego Płocka sprzed 100 lat. Ratusz ożyje dzięki specjalnym animacjom, pojawią się także sceny nawiązujące do historii sprzed wieku. Pojawią się postacie, które swoimi działaniami w 1920 r. i 1921 r. zapisały się w historii, w tym pedagog i działaczka społeczna Marcelina Rościszewska, harcerze Antolek Gradowski i Tadzio Jeziorowski oraz sam marszałek Józef Piłsudski. Całość uzupełni doskonale dobrana muzyka. Informacje o widowisku są udostępniane na bieżąco.

Prezentacje odbędą się kilkukrotnie każdego wieczora, od 30 kwietnia do 3 maja, na budynku płockiego ratusza. Pierwsza wystartuje o 20:30, a kolejne co około 15 minut, aż do 22:00. Video mapping to sposób na bezpieczne uczestnictwo w kulturze. Kilka dni pokazów i ich powtarzalność pozwolą każdemu obejrzeć krótkie widowisko bez tłumnego gromadzenia się. Przestrzeń Starego Rynku jest na tyle duża, by można było zachować bezpieczny dystans na świeżym powietrzu. Widzowie są proszeni o przestrzeganie obowiązujących zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią.

Józef Piłsudski w Płocku

Sto lat temu, w niedzielę 10 kwietnia 1921 r., wszyscy byli gotowi na przyjęcie gościa, Józefa Piłsudskiego. Mieszkańcy udekorowali domy, balkony i wystawy sklepowe barwami narodowymi, zbudowali bramy triumfalne i przygotowali chleb i sól na powitanie. Józef Piłsudski przyjechał samochodem z Kutna w błękitnym mundurze i z szablą u boku. Po mszy polowej  nastąpiła właściwa część wizyty, czyli dekoracja herbu miasta Krzyżem Walecznych oraz obrońców orderami Virtuti Militari i Krzyżami Walecznych. W obecności tysięcy mieszkańców zgromadzonych na placu Floriańskim Marszałek, nim przypiął krzyż do specjalnie wykonanej poduszki z herbem Płocka, oświadczył:

„Za zachowanie męstwa i siły woli w ciężkich i nadzwyczajnych okolicznościach, w jakich się znalazło miasto,za męstwo i waleczność – mianuję miasto Płock kawalerem Krzyża Walecznych”

Po przemówieniach, defiladzie i nadaniu Piłsudskiemu tytułu Honorowego Obywatela, przyszedł czas na obiad. Gościom podano barszcz, sztukę pieczonego mięsa, czarną kawę oraz białe i czerwone wino.  Potem Marszałek odwiedził jeszcze Katedrę i Towarzystwo Naukowe Płockie, po drodze rozmawiając z mieszkańcami i dziećmi. Wizytę zakończyło zaproszenie na przyjęcie, tzw. cercle, z udziałem przedstawicieli płockich władz, organizacji i instytucji. Około północy Józef Piłsudski z osobami towarzyszącymi wyjechał z Płocka samochodem do Kutna, a stamtąd pociągiem do Warszawy.

banerek wydarzenia

Sto lat później Płocczanie znów świętują! Bohaterscy przodkowie zostali upamiętnieni w innowacyjny sposób. Józef Piłsudski powróci do miasta w komputerowej animacji. Widowiskowe przedsięwzięcie powstało dzięki współorganizatorom i partnerom: Miasto Płock, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Biuro Programu „Niepodległa” i firma MIRBUD S.A. Serdecznie zapraszamy!

Mapping jest częścią obchodów 100. rocznicy odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych. Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

logo z krzyżem walecznych i napisem 1921/2021

rysuneczek zamku i obok nazwa Płock