Kontrast
Wielkość czcionki

PRZYWÓDCA - debata naukowa w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Kim jest PRZYWÓDCA? Jakie ma cechy? Na czym polega jego lub jej fenomen? 12 maja 2022, o godzinie 17:00, w Saloniku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku debatować o tym będą specjaliści z różnych dziedzin. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin lub do obejrzenia transmisji na kanale Youtube Muzeum i Facebooku Biura Programu „Niepodległa”.

Debata nie tylko o Piłsudskim – PRZYWÓDCA

„PRZYWÓDCA czyli debata nie tylko o Piłsudskim” to rozmowa inspirowana czasami przeszłymi, ale z wątkami, które są wciąż aktualne. Wybór tematyki i daty nie jest przypadkowy – to 96. rocznica przewrotu majowego oraz 87. śmierci Józefa Piłsudskiego. Historyczne wydarzenia zostaną zestawione z współczesnym obrazem przywództwa – politycznego, biznesowego czy społecznego.

Józef Piłsudski jest jedną z najważniejszych postaci w historii Polski. Został zapamiętany jako charyzmatyczny przywódca, który wokół idei walki o niepodległość i obrony granic odrodzonego państwa potrafił zjednoczyć większość społeczeństwa. Był szanowany zarówno przez zwolenników, jak i przeciwników. Choć był krytykowany za zbrojne przejęcie władzy w 1926 roku i oskarżany o próbę wprowadzenia dyktatury, jego pogrzeb był jednocześnie niezwykłą manifestacją jedności narodowej. Mimo kontrowersji niewątpliwie był uważany za przywódcę.

baner wydarzenia z tytułem debaty i zdjęciem z modelem postaci piłudskiego

Józef Piłsudski doceniał siłę mediów – w swoich czasach słowa drukowanego. Sformułował wizję drogi do niepodległego, demokratycznego i sprawiedliwego państwa i docierał z nią do mas. Potrafił uargumentować swoje tezy, ale stosował też odwołania do emocji. Pisząc i przemawiając nawiązywał do mitów i symboli narodowych, cytował polskich wieszczów, a do tego świadomie kształtował swój wizerunek. Józef Piłsudski sprawdził się jako przywódca w czasie walki o niepodległość i wojny o granice, lecz trudniej było mu działać w czasie pokoju, w ramach państwa demokratycznego i rzeczywistości walk parlamentarnych.

Naukowcy o znaczeniu przywództwa

W pojawiających się opiniach współczesnych Józef Piłsudski jest stawiany jako autorytet i wzór przywódcy. Na czym, zatem polegał fenomen samouka Józefa Piłsudskiego? Jak zdobył umiejętności przywódcze? Czy analiza cech osobowości i metod działania, które doprowadziły go do najwyższych stanowisk w państwie, może być przydatna współczesnym liderom politycznym, dowódcom wojskowym, czy kadrom zarządzającym gałęziami życia społecznego? Dziś menedżerowie i liderzy kształcą się w zarządzaniu i uczą przywództwa na studiach i specjalistycznych kursach. Może należy postawić zatem pytania: czy można się nauczyć jak zostać wybitnym przywódcą? Na ile przywództwo wiąże się z cechami osobowości, a na ile nabytymi umiejętnościami, pracą, wyrzeczeniami i dyscypliną?

Wybitni przywódcy pojawiają się w wyjątkowych momentach historii. Na ile zachowania przywódców w sytuacji kryzysowej (militarnej, ekonomicznej, społecznej) kształtują wydarzenia? Dziś z podziwem obserwujemy prezydenta Władymira Zełenskiego, który skutecznie podtrzymuje dumę i wolę walki w narodzie ukraińskim. Charyzmatyczny mówca skupia na sobie uwagę całego świata. Rozumie moc mediów, szczególnie społecznościowych, za pomocą których wpływa na opinię publiczną i być może pośrednio na decyzje światowych liderów.

baner wydarzenia z tytułem debaty i zdjęciem z modelem postaci piłudskiego

Przywódca na czas wojny w historii i współcześnie

Czas wojennej niepewności znacznie bardziej niż stabilny i sprzyjający rozwojowi kraju pokój, weryfikuje przywództwo. Nawiązując do ważnych polskich rocznic, jak i wojny w Ukrainie, naukowcy porozmawiają o przywódcach na czas walki. Czy pojedyncze osoby mogą kształtować bieg historii? 12 maja o godzinie 17:00, w saloniku muzealnym nad tym pytaniem pochylą się:

  • dr Wojciech Karczewski – pracownik naukowy Uniwersytetu SWPS, doktor nauk o zarządzaniu i jakości. Absolwent stosunków międzynarodowych i politologii z zakresu przywództwa politycznego. Autor monografii i publikacji naukowych na temat przywództwa, motywacji i predyspozycji.
  • dr hab. Paweł Kowal – profesor Instytutu Studiów Politycznych PAN, historyk, politolog, polityk i publicysta, były wiceminister spraw zagranicznych i eurodeputowany, kieruje Radą Naukową Przedstawicielstwa Polskiej Akademii Nauki w Kijowie. Specjalizuje się w kwestiach polityki wschodniej Polski i Unii Europejskiej oraz historii współczesnej.
  • prof. Stanisław Koziej – generał brygady w stanie spoczynku, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i wiceminister obrony narodowej, oficer sztabów dywizji i okręgu wojskowego oraz Sztabu Generalnego WP, wieloletni nauczyciel akademicki w uczelniach wojskowych i cywilnych. Współautor polskich strategii obronnych przełomu XX i XXI wieku, autor publikacji z dziedziny bezpieczeństwa narodowego, w tym obronności.
  • prof. Grzegorz Nowik – instruktor harcerski, zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN. Zajmuje się badaniem dziejów najnowszych, historii harcerstwa, wojskowości i myśli politycznej Józefa Piłsudskiego.

Debatę poprowadzi Miłka Skalska – dziennikarka i prezenterka telewizyjna, reżyserka i scenarzystka programów publicystycznych, reportaży i filmów dokumentalnych. Moderuje spotkania autorskie oraz debaty o tematyce kulturalnej, społecznej i historycznej. Wykładowczyni na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW oraz w Instytucie Badań Literackich PAN.

Biuro Programu „Niepodległa” i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszają 12 maja 2022 na godzinę 17:00 do Saloniku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wstęp wolny, a dla wszystkich zostanie dodatkowo udostępniona transmisja na kanałach Youtube Muzeum i Facebooku Biura Programu „Niepodległa”.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.