Kontrast
Wielkość czcionki

Rejs Niepodległości rozpoczęty

Dziś w południe „Dar Młodzieży” oddał cumy i wyruszył na wody Bałtyku. To pierwszy etap wyjątkowego rejsu, podczas którego młodzi Polacy będą promować ojczystą kulturę wśród portów całego świata. Wszystko  w ramach świętowania stulecia odzyskania niepodległości.

uproszczony żaglowiec z biało-czerwonym kadłubem wpisany w różę woatrów

„Dar Młodzieży” zacumował na swoim stałym miejscu przy Nabrzeżu Pomorskim już w zeszły poniedziałek. Wypłynięcie poprzedziły trzy dni świętowania w ramach uroczystości „Żagle Wolności”. Na Skwerze Kościuszki uroczyście żegnano – jak go określono na stronie Akademii Morskiej w Gdyni – celebrytę morskich szlaków.

Wyjątkową składową tego rejsu jest załoga. 400 młodych ludzi zostało wyłonionych w konkursie. Następnie przeszli oni odpowiednie szkolenia i uzyskali niezbędne certyfikaty. W czasie wyprawy poznają smak codziennej marynarskiej służby, będą uczestniczyć w prace bosmańskich, rozładunku zaopatrzenia, sztauowaniu, pucowaniu mosiądzów, służbie na pokładzie i w kuchni. Wraz z załogą stałą, studentami Akademii Morskiej w Gdyni i uczniami szkół morskich ze Świnoujścia i Szczecina, będą ambasadorami Rzeczypospolitej Polskiej i ojczystej kultury w portach, na morzach i oceanach.

pokład statku

źródło: https://pl2018.org

Rejs potrwa 10 miesięcy. Żaglowiec wyruszył 20 maja z Gdyni, a koniec przygody zaplanowano na 28 marca 2019 roku. Według harmonogramu „Dar Młodzieży” zawinie do 22 portów na czterech kontynentach, m.in.: Kopenhagi, Bordeaux, Dakaru, Kapsztadu, Dżakarty, Singapuru, Szanghaju, Osaki, Los Angeles czy Londynu. Praktykanci będą się wymieniać dziewięć razy. Dzień 11 listopada 2018 zastanie fregatę gdzieś między Szanghajem a Osaką. Natomiast w dniach 22-28 stycznia 2019 roku „Dar Młodzieży” weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Wszędzie żaglowiec będzie promować biało-czerwoną banderę, historię Polski, jej współczesność i perspektyw rozwoju.

Przesłaniem Rejsu Niepodległości jest zaakcentowanie w globalnej przestrzeni publicznej tak wyjątkowej rocznicy, jaką jest stulecie odzyskania niepodległości. Głównymi organizatorami rejsu są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Akademia Morska w Gdyni.