Kontrast
Wielkość czcionki

Relacja online z odsłonięcia pomnika „Przed Bitwą Warszawską – Skierniewice 1920-2020” już 9 listopada

Zachęcamy do oglądania relacji online z odsłonięcia pomnika „Przed Bitwą Warszawską – Skierniewice 1920-2020” 9 listopada o godzinie 12. Poniżej pojawi się relacja z odsłonięcia pomnika, który ma stanowić wspomnienie międzynarodowej współpracy, która miała decydujący wpływ na losy świata.

 

Pomnik „Przed Bitwą Warszawską – Skierniewice 1920-2020” powstaje w setną rocznicę polskiego zwycięstwa nad Armią Czerwoną  i upamiętnia współpracę Polski, Węgier, Ukrainy i Francji w okresie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920. Przedstawione na nim postacie Józefa Piłsudskiego, premiera Węgier Pála Telekiego, naczelnego atamana wojsk ukraińskich i prezydenta Ukrainy w latach 1919-1921 Symona Petlury oraz Charles’a de Gaulle’a, uosabiają narody Europy, które solidarnie pomogły Polsce walczącej z Rosją.

Pomnik nawiązuje bezpośrednio do wydarzenia, które miało wpływ na przebieg Bitwy Warszawskiej. 12 sierpnia 1920 r. na dworzec kolejowy w Skierniewicach wjechała pierwsza lokomotywa ciągnąca wagony ze skrzyniami pełnymi amunicji, które przybyły z Węgier. Sojusznik przekazał łącznie miliony naboi, amunicję artyleryjską, tysiące karabinów i inny sprzęt wojskowy, uzupełniając będące na wyczerpaniu polskie zapasy.

wizualizacja pomnika na granatowym tle

Pomnik przypomina także o ówczesnym sojuszu polsko-ukraińskim, dzięki któremu 20 tys. ukraińskich żołnierzy walczyło razem z Polską oraz o wsparciu doradczym, jakiego udzieliła Polsce Francja i roli samego Charles’a de Gaulle’a, który w lipcu i sierpniu 1920 roku został wcielony do polskiej jednostki bojowej. 

Najważniejsze przesłanie pomnika, jakim jest wdzięczność Polski wobec Węgrów, Ukraińców i Francuzów, podkreślono poprzez zapisanie inskrypcji na pomniku w każdym  z czterech języków.

Pomnik powstaje we współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biura Programu „Niepodległa”, Miasta Skierniewice i Stowarzyszenia Skierniewice 2019-2020 Inicjatywa Społeczna Budowy Pomnika „Przed Bitwą Warszawską 1920”.