Kontrast
Wielkość czcionki

Rocznicowa rewia kawaleryjska w Mińsku Mazowieckim!

Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Muzeum Ziemi Mińskiej oraz Towarzystwo Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. K. Sosnkowskiego zapraszają na wielkie święto kawalerii, które połączy tradycję ze współczesnością. 19-20 czerwca 2021 w Mińsku Mazowieckim odbędą się obchody 100. rocznicy przybycia 7 Pułku Ułanów Lubelskich do miasta. W planach m.in. pokazy kawaleryjskie i sprzętu wojskowego. Serdecznie zapraszamy!

grupa żołnierzy-rekonstruktorów pozujących przy dziale

Rekonstruktorzy Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich w czasie obozu treningowego.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. K. Sosnkowskiego.

Przybyli ułani

Rewia kawaleryjska 20 czerwca 2021 r. odbędzie się z okazji 100. rocznicy przybycia 7 Pułku Ułanów Lubelskich do Mińska Mazowieckiego.100 lat temu, po zakończeniu wojny z bolszewikami i odznaczeniu przez Marszałka Józefa Piłsudskiego sztandaru 7 Pułku Ułanów Orderem Virtuti Militari, Mińsk Mazowiecki został wybrany na stały garnizon jednostki. Oprócz szkolenia rekrutów troszczono się także o tradycje: ustanowiono święto pułku, melodię marszu, kolory proporców. Żołnierze angażowali się w uroczyste obchody świąt wojskowych i narodowych i współpracowali z lokalną społecznością. 

Obchody 100. rocznicy przybycia 7 Pułku Ułanów Lubelskich rozpoczną się 19 czerwca 2021. Wtedy, od 8:30 do 10:30 oraz popołudniu, od 16:00 do 18:00, zostanie udostępniony Dział 7 Pułku Ułanów Lubelskich Muzeum Ziemi Mińskiej. Instytucja od lat 90. XX wieku dokumentuje dzieje elitarnej jednostki kawalerii i zbiera rozsiane po całym świecie pułkowe pamiątki , tworząc unikalną kolekcję. Ekspozycja muzeum podzielona jest na 5 sal wystawowych, prezentujących charakterystyczne okresy z życia jednostki, a w ogrodzie prezentowane są repliki sprzętu Wojska Polskiego, m.in. armatka ppanc. Bofors wz. 36 z przodkiem amunicyjnym, drewniany wóz taborowy wz. 19 czy rowery wojskowe z 1939 roku.

historyczne zdjęcie żołnierzy maszerujących w kolumnie przy kościele

7 Pułk Ułanów Lubelskich wkraczający do Mińska Maz. W tle kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. K. Sosnkowskiego.

Kawaleria w Mińsku Mazowieckim

20 czerwca 2021 uroczystości rozpoczną się w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim. Po zakończeniu mszy ulicami miasta przejdzie Rewia Kawaleryjska. Będzie można zobaczyć kompanię honorową 7 batalionu kawalerii powietrznej, który dziedziczy tradycje i barwy po 7 Pułku Ułanów, poczty sztandarowe garnizonu Mińsk Mazowiecki, ułanów Szwadronu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, poczty sztandarowe pułków II Rzeczypospolitej, zrekonstruowany działon armaty Bofors wz. 36 w pełnym składzie i samochód Ursus A, który był na wyposażeniu mińskiego pułku. Cała kolumna przy dźwiękach marszów granych przez Mińską Orkiestrę Dętą przejdzie do byłych koszar 7 Pułku Ułanów Lubelskich, obecnie Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej (zwykle te budynki są niedostępne dla cywilów).

Po wciągnięciu flagi na maszt i odegraniu hymnu państwowego odbędzie się krótka część oficjalna, a po niej część uroczystości, na którą wszyscy czekają – pokazy kawaleryjskie. Szwadron Reprezentacyjny zaprezentuje umiejętności władania szablą i lancą. Potem grupa Stunt Bros. wystąpi z pokazem “dżygitki”, najbardziej cyrkowych umiejętności kawaleryjskich. Po kaskaderach nadejdzie czas na grupę rekonstruktorów z Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich, którzy zrekonstruują działoczyny z armatą Bofors (czynności, które musiał wykonać działon po dojeździe na pole bitwy aby rozpocząć strzelanie) i działania spieszonego plutonu kawalerii.

Po pokazach rekonstrukcyjnych widzowie będą mogli zobaczyć współczesnych polskich kawalerzystów z 7 batalionu kawalerii powietrznej i żołnierzy z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej. Przygotowane zostaną stoiska, gdzie zaprezentowane będą sprzęty grup rekonstrukcyjnych, jak i wyposażenie współczesnego Wojska Polskiego.

grupa żołnierzy-rekonstruktorów pozujących na polanie

Rekonstruktorzy Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich na polu rekonstrukcji bitwy pod Łomiankami.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. K. Sosnkowskiego.

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Zapraszamy 19 czerwca 2021 do Działu 7 Pułku Ułanów Lubelskich Muzeum Ziemi Mińskiej (Willa dr Jana Huberta, ul. Gen. K. Sosnkowskiego 4), a 20 czerwca 2021 do koszar Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej (ul. Warszawska 267).