Kontrast
Wielkość czcionki

RzeczpospoCzyta, czyli Noc Bibliotek 2018 już w sobotę

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja. Jej tegoroczna akcja odbędzie się w sobotę 9 czerwca 2018 r. pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. W roku 100 lat niepodległości Polski czytana będzie polska literatura, oglądane ilustracje polskich twórców, warsztaty twórczo zajmą się rodzimą sztuką, przyrodą, historią sprzed stulecia i wizją Polski za 100 lat. A to wszystko w formie zabawy!

Noc Bibliotek 2018

Celem Nocy Bibliotek jest promowanie czytania i bibliotek w niekonwencjonalny sposób, który stawia na otwartość, dostępność i prezentację oferty dla osób w każdym wieku. W wydarzeniu bierze udział ponad 1800 bibliotek, a wśród nich są te publiczne, szkolne, pedagogiczne, wyższych uczelni, przedszkolne, parafialne, klasztorne, muzealne, szpitalne, więzienne, instytutów naukowych i instytucji, jak i inne miejsca, udostępniające szerszej publiczności księgozbiór. Akcja wyszła także poza Polskę, bo dołączyły biblioteki w Santiago de Compostela, Streatham Tate Library w Londynie, Obwodowa Biblioteka dla dzieci we Lwowie, biblioteka w Saratowie w Rosji i w Mississauga w Kanadzie.

Mapa bibliotek biorących udział w Nocy Bibliotek 2018

Mapa bibliotek biorących udział w Nocy Bibliotek 2018
Grafika ze strony: nocbibliotek.org/mapa

Atrakcje biblioteczne

Zostały przygotowane przeróżne atrakcje dla uczestników. Jedynym ograniczeniem w ich tworzeniu była wyobraźnia bibliotekarzy. W Bibliotece Publicznej Gminy Łabunie odważni będą mogli wziąć udział w „Flircie z Niepodleglą – smak pocałunku czy cukierka”. W Łodzi, w Filii Nr 25 Biblioteki Miejskiej, uczestnicy przeniosą się w przeszłość i posmakują PRL-u, zaś w Bibliotece w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku, skoczą w przyszłość, przeprowadzając sondę uliczną jak ludzie widzą ojczyznę, technikę, pracę, modę czy zabawę za 100 lat. Z kolei  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu przygotuje spotkanie autorskie z Iloną Wiśniewską, reporterką i fotografką, która mieszka na północy Norwegii i za swoje reportaże była wielokrotnie nagradzana.

Otwarte zostaną niedostępne na co dzień zakamarki, jak magazyny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach. Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 16 w Katowicach przeprowadzi „(G)rywalizację literacką”, gdzie uczestnicy będą odkrywać ukrytą pomiędzy bibliotecznymi regałami tajemnicę. Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprosi na kącik literackich gier planszowych, jak memo z Wyspiańskim, czy Kajko i Kokosz: przygody wojów. Bystrzaki będą mogły zmierzyć się z robotem Photon w wiedzy o polskiej historii i literaturze.

Biblioteka Publiczna w Stąporkowie wyprowadzi zabawę poza mury budynku, przygotuje śpiewanie i biesiadowanie przy ognisku, a o 23:00 zostaną wypuszczone biało-czerwone lampiony z życzeniami dla Polski. Także Biblioteka Publiczna w Kałuszynie rozpocznie imprezę „Rajdem Rowerowym Odjazdowy Bibliotekarz dla Niepodległej”, którego trasa będzie wiodła przez zabytkowe miejsca okolicy. Nie zabraknie również astronomicznych kalamburów i czytania pod gwiazdami.

Plakat RzeczpospoCzyta 2018

To tylko wybrane propozycje kilku bibliotek. W rzeczywistości czekają setki atrakcji! Biblioteki, to miejsca które stają się coraz szerzej działającymi instytucjami kultury. Oprócz wypożyczania książek prowadzą akcje promujące czytelnictwo, jak i przybliżają lokalne dziedzictwo dzieciom i dorosłym.

Zapraszamy do odwiedzania najbliższych bibliotek i życzymy fantastycznej zabawy!