Kontrast
Wielkość czcionki

Sezon letni 2021 w „Niepodległa. Miejsce spotkań”

Niepodległa. Miejsce spotkań” to kawiarniana przestrzeń w Łazienkach Królewskich, w której Biuro Programu „Niepodległa” przygotowuje liczne wydarzenia kulturalne organizowane z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i przypominamy o faktach odbudowy polskiej państwowości. W sobotę, 19 czerwca rozpoczynamy nowy sezon wydarzeń kulturalnych wśród których znajdą się m.in. warsztaty dla dzieci i dorosłych, seanse filmowe czy potańcówki. Serdecznie zapraszamy!

Pawilon kulturalny "Niepodległa. Miejsce Spotkań" od frontu z neonem, w tle drzewa

Pawilon kulturalny „Niepodległa. Miejsce Spotkań”
Fot. Tomasz Tołłoczko / BPN

Warsztaty dla dzieci w „Niepodległa. Miejsce spotkań”

Od 22 czerwca, co wtorek, o godzinie 10:00, zapraszamy rodziców z dziećmi 0-3 na spotkania umuzykalniające inspirowane metodą E.E. Gordona. Zajęcia polegają na rozwoju muzycznym niemowląt i małych dzieci, głównie za pomocą śpiewu. Dzięki temu dzieci wykształcają swój język muzyczny, co wspiera ich wszechstronny rozwój. Warsztaty prowadzą animatorzy z MusicBABYart. Zajęcia trwają około godziny. Zapisy nie obowiązują, lecz rodzic musi być obecny podczas zajęć.

Starsze dzieci (7-10 lat) zapraszamy w soboty, od 19 czerwca, o godzinie 11:00 na cykl zajęć inspirowanych II Rzeczpospolitą. Podczas zajęć zostaną wykorzystane wiedza etnograficzna i elementy różnych technik artystycznych. Tematy warsztatów będą odnosić się do Tatr i Bałtyku, np. „Witkiewicz i styl zakopiański”, „Kaszubskie nuty”, „Zaślubiny z morzem” czy „Górski turysta”. Nawiązują one bezpośrednio do dwóch wystaw, które do końca lipca 2021 można oglądać na ogrodzeniu Łazienek Królewskich od strony ul. Agrykola, czyli „Polska Morska Niepodległa” i „Tatrzańska niepodległa”.  Zajęcia poprowadzą animatorki ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna, a potrwają około 90 minut. W tym czasie rodziców starszych dzieci zapraszamy na kawę i ciastko. Zapisy nie obowiązują, ale liczba miejsc jest ograniczona.

plakat wydarzeń na miesiąc lipiec

W lipcu, także dla dzieci w wieku 7-10 lat, przygotowano warsztaty stolarskie. Młodzi konstruktorzy wraz z rodzicami posłuchają niezwykłych opowieści i zbudują pojazdy z tradycją. 17, 24 i 31 lipca spotkania rozpoczną się o godzinie 11:00. Warsztaty poprowadzą „Dzikie Dzieci” – pracownia stolarska, która tworzy unikalne zabawki z drewna i posiada doświadczenie w prowadzeniu warsztatów rodzinnych. Na te warsztaty obowiązują zapisy.

Warsztaty dla dorosłych w „Niepodległa. Miejsce spotkań”

Od 1 lipca wystartuje nowy cykl literacki: Bestseller z gwiazdą. W każdy pierwszy czwartek miesiąca zapraszamy o godzinie 18:00 dorosłych miłośników literatury. Podczas spotkań znani i lubiani aktorzy przeczytają fragmenty książek z dwudziestolecia międzywojennego, które podbiły serca ówczesnych czytelników. Spotkania poprowadzi Miłka Skalska, a współcześni specjaliści porozmawiają o książkach z epoki i ich autorach. Podczas pierwszego spotkania na warsztat zostanie wzięta „Dzikuska” autorstwa Ireny Zarzyckiej, a fragmenty książki przeczyta Patryk Szwichtenberg. Kolejne tematy poznamy już wkrótce!

zdjęcie przedstawia tańczących ludzi

Potańcówka w „Niepodległa. Miejsce spotkań”, fot. T. Kaczor/BPN

Od 8 lipca, w co drugi czwartek, także o godzinie 18:00, dorosłych zaprosimy na doskonalenie sztuki rękodzieła. Animatorki z Miejsca Spotkań Warszawa poprowadzą warsztaty inspirowane różnymi aspektami kultury dwudziestolecia międzywojennego. Nieszablonowe techniki artystyczne pomogą stworzyć wyjątkowe dzieła. Bogate opowieści o życiu codziennym naszych pradziadków zostaną zamknięte w przedmiotach ładnych i użytecznych.

Z kolei w każdy ostatni czwartek miesiąca, o godzinie 17:00, zapraszamy na warsztaty tańca miejskiego. Zatańczymy foxtrota, miejskie walczyki, czy sentymentalne tango. Zajęcia będą prowadzić doświadczeni Piotr i Bogumiła Zgorzelscy, tancerze i etnomuzykolodzy, którzy od lat prowadzą warsztaty tańca tradycyjnego. Na parkiecie uczestnikom towarzyszyć będą utwory z okresu dwudziestolecia, które można było usłyszeć na warszawskich zabawach tanecznych sto lat temu. Po warsztatach zaprosimy wszystkich na wieczorne potańcówki – do zabawy przygrywać będą lokalne zespoły jak np. Kapela Nicponie, Orkiestra Taneczna Bonanza czy Robert Lipka z kompanią.

Warsztaty dla seniorów w „Niepodległa. Miejsce spotkań”

W każdą środę o godzinie 17:00 i w sobotę o godzinie 10:00 zapraszamy (głównie) osoby 50+ na warsztaty z techniki Nordic Walking. Zajęcia trwać będą 90 minut a sam trening odbywać się będzie na alejkach Muzeum Łazienki Królewskie. Warsztaty są częścią programu „Nordic Walking Senior” Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, które zapewni wyszkolonego instruktora. Uczestnicy powinni mieć swoje kijki i wygodne buty, a zajęcia trwają 90 minut.

pięć kobiet ćwiczących z kijami

Warsztaty Nordic Walking w Niepodległa. Miejsce Spotkań.
Fot. T. Kaczor / BPN

Wszystkich gości pawilonu uprzejmie prosimy o przestrzeganie obowiązujących aktualnie wytycznych dotyczących bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego i dostosowanie się do udostępnianych informacji. Regulaminy poszczególnych wydarzeń są dostępne na profilu „Niepodległa. Miejsce Spotkań”.

To oczywiście nie wszystko! W planach mamy wiele ciekawych wydarzeń. Rąbka tajemnicy będziemy uchylać regularnie na profilu Niepodległa. Miejsce Spotkań. Nie zabraknie śpiewanek, spotkań czy specjalnych pokazów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Zapraszamy do śledzenia profilu „Niepodległa. Miejsce spotkań” na Facebooku, gdzie będzie można znaleźć aktualne informacje o wszystkich wydarzeniach. „Niepodległa. Miejsce spotkań” znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym). Serdecznie zapraszamy!