Kontrast
Wielkość czcionki

Sinfonia Varsovia w Chinach pod batutą Krzysztofa Pendereckiego

Sinfonia Varsovia, jedna z najbardziej znanych polskich orkiestr symfonicznych, rusza w trasę po Chinach. Artyści wystąpią w ośmiu miastach pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, a towarzyszyć im będzie niemiecka solistka, Anne-Sophie Mutter. Trasa to element obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Koncerty w tak prestiżowych salach jak National Centre for the Performing Arts (NCPA) w Pekinie czy Shanghai Oriental Art Center (SHOAC) w Szanghaju zawierać będą utwory skomponowane zarówno przez samego dyrygenta, Krzysztofa Pendereckiego, jak i kompozycje Antoniego Dvoraka czy Ludwiga van Beethovena.

zdjęcie muzyków

Sinfonia Varsovia fot. Mirosław Pietruszyński

Koncert w Szanghaju będzie polskim akcentem dwudziestej, jubileuszowej edycji China Shanghai International Arts Festival – jednego z największych międzynarodowych festiwali artystycznych w Chinach.

Warto dodać, że dla Pendereckiego startująca 17 października trasa będzie także początkiem obchodów jego 85. urodzin. 

Uczestnikami występów będą także goście – dwa ostatnie koncerty w Chinach Sinfonia Varsovia zagra pod batutą Macieja Tworka. Partie solowe w pierwszej części trasy wykona gwiazda światowej wiolinistyki Anne-Sophie Mutter. To właśnie specjalnie dla niej Penderecki skomponował znajdujący się w programie utwór „Metamorfozy”. Podczas koncertów 30 i 31 października z orkiestrą wystąpi młody, utalentowany skrzypek Yu-Chien Benny Tseng, laureat II nagrody XV Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w kategorii skrzypiec.

Trasa koncertowa odbędzie się w ramach finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.