Kontrast
Wielkość czcionki

Skoki narciarskie z Niepodległą!

W tym roku podczas inauguracji sezonu narciarskiego 2019/2020 świętujemy nie tylko rozpoczęcie kolejnego – mamy nadzieję, że równie udanego – sezonu dla polskich skoczków, lecz także przypominamy o wydarzeniach sprzed 100 lat!

Zawody na skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince, które zainaugurują Puchar Świata w skokach narciarskich 2019/2020, będą wzbogacone specjalnymi animacjami nawiązującymi do początków polskiego narciarstwa. W sobotę, 23 listopada 2019, o godzinie 16, rozpocznie się wyczekiwany konkurs drużynowy – Polacy będą bronić zdobytego w sezonie 2018/2019 Pucharu Narodów. Z kolei w niedzielę, 24 listopada 2019, zawodnicy po raz pierwszy w sezonie zasiądą na belce, by rywalizować w konkursie indywidualnym.

skoczek narciarski w locie, w tle widok na zabudowania miejskie

Bronisław Czech w skoku narciarskim z Wielkiej Skoczni na Krokwi, 1933, Zbiory NAC online

Polska także świętuje 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Odbudowa państwa nie była pojedynczym wydarzeniem: był to wieloletni proces, na który złożyły się starania i zaangażowanie pokoleń Polaków. Wtedy też swoją działalność rozpoczynały związki sportowe: sto lat temu, w 1919 roku, powstał m.in. Polski Związek Narciarski. Z tej okazji warto przypomnieć osiągnięcia Stanisława Marusarza czy Bronisława Czecha, którzy sięgali w swej karierze narciarskiej po liczne trofea. Choć skoki narciarskie w ciągu ostatnich stu lat przeszły prawdziwą rewolucję, to współcześnie są uwielbiane przez Polaków równie mocno jak w okresie międzywojennym.

Zapraszamy do wspólnego świętowania!