Kontrast
Wielkość czcionki

Śląska prasówka - Archiwum wycinków prasowych dostępne online!

Co zaprzątało myśli Ślązaków sto lat temu? Jaka była ich codzienność w Cieszynie, a jaka w Opolu? Co reklamowano? Instytut Śląski zaprasza do poznawania historii zapisanej na łamach prasy lokalnej. W tym celu powstało Archiwum wycinków prasowych.

Archiwum prasy śląskiej

Archiwum wycinków prasowych dostępne jest bezpłatnie on-line, pod adresem https://archiwum-prasy.instytutslaski.pl. Katalog jest wciąż uzupełniany, zawiera już ponad 13,5 tys. wycinków z gazet polskich na Śląsku. Pochodzą one z lat 1918-1921, czyli okresu trzech powstań śląskich i przeprowadzonego plebiscytu. Prosta wyszukiwarka na stronie internetowej, umożliwia łatwe przeglądanie. Wyniki można filtrować według miejscowości, daty i tytułu prasowego.

na tle zdjęcia starej gazety tytuł inicjatywy

Archiwum wycinków prasowych.
Strona: archiwum-prasy.instytutslaski.pl.

Wszystkie wycinki dotyczą miejscowości na Śląsku, zostały tym miejscowościom przyporządkowane i oznaczone datą dzienną wydania gazety, z której pochodzą. Archiwum ma przede wszystkim funkcję popularyzatorską – ułatwia mieszkańcom regionu i wszystkim osobom zainteresowanym historią Śląska dostęp do przystępnych źródeł historycznych. Stanowi gratkę dla pasjonatów historii lokalnej, autorów drzew genealogicznych, nauczycieli, ale też np. samorządów, czy profesjonalnych historyków specjalizujących się w okresie Plebiscytu i Powstań Śląskich.

Zapraszamy do korzystania!

Projekt został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.