Kontrast
Wielkość czcionki

Słuchowisko dokumentalne „Harcerz na wojnie"

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zaprasza na wyjątkowe wydarzenie kulturalne online. 28 grudnia o godzinie 19.00, na kanale YouTube zostanie udostępnione słuchowisko dokumentalne „Harcerz na wojnie”. Opowieść o 17-letnim kielczaninie, Janie Kinastowskim, w reżyserii Tanji Miletić-Oručević, zaprezentują aktorzy Teatru.

Jan Kinastowski – lokalny bohater

Słuchowisko opowie w fascynujący sposób o postaci Jana Kinastowskiego. Kielczanin był ochotnikiem 205. Pułku Piechoty IV Kompanii I Batalionu Armii Ochotniczej gen. Józefa Hallera. W roku 1920, mając zaledwie 17 lat, z nadzieją wyruszył z rodzinnego miasta, by walczyć w wojnie polsko-bolszewickiej. Uczestniczył także w jej najważniejszym starciu – Bitwie Warszawskiej. Jan w czasie wojny pisał pamiętnik, a listy które przesyłał do rodziny przetrwały.

To właśnie pamiętnik Kinastowskiego służy za kanwę opowieści o „zwykłym bohaterze”. Tekst ochotnika jest świadectwem odwagi i patriotyzmu młodego żołnierza, ale też obaw i trudów wojennych. Słowa sprzed stu lat czyta zespół aktorski Teatru im. Stefana Żeromskiego. Dodatkowo, wspomnieniami na temat ojca w słuchowisku dzieli się Anna Kinastowska, a tło historyczno-społeczne lat 20. XX w. kreśli dr Marek Maciągowski, historyk, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego pragną pokazać Kielce jako miasto zwykłych bohaterów. Jan Kinastowski był jednym z tysięcy ochotników, o których warto pamiętać. Dlatego też słuchowisko zostanie zarejestrowane, a płyty CD trafią do świętokrzyskich placówek oświatowych, gdzie może posłużyć do przeprowadzenia wyjątkowej lekcji historii.

Słuchowisko powstało w ramach projektu „Kielce – miasto legionów, miasto zwykłych bohaterów” sfinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.