Kontrast
Wielkość czcionki

Spektakl „Life is a Dream” z muzyką Lutosławskiego na światowych scenach

Witold Lutosławski to wybitny polski kompozytor i dyrygent. Urodził się w 1913 roku, zmarł w 1994. W 1930 napisał swój pierwszy utwór, a dziś jego kompozycje uważane są za arcydzieła. W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zespół Rambert Dance Company przygotował spektakl „Life is a Dream” właśnie do muzyki Lutosławskiego, który zostanie pokazany na międzynarodowych scenach. Premiera już 22 maja w Sadler’s Wells Theatre w Londynie.

Przedstawienie oparte jest na dramacie „Życie snem” Pedro Calderóna de la Barca, XVII-wiecznego barokowego poety i dramaturga hiszpańskiego. Akcja dzieje się w pokoju, gdzie zamkniętych jest dwoje bohaterów rozdzielonych o wiele dekad: kobieta, uważana za szaloną i chłopak doświadczający świata przez ekran komputera. Kiedy równoległe historie dwójki nabierają biegu, także przestrzeń wokół nich zmienia się w tętniące życiem miasto, gęsty las, bujny ogród, czy rozległą równinę. To współczesne spojrzenie na klasyczną sztukę, jest podróżą przez wyobcowanie, zemstę, wrażliwość i odkupienie, umieszczoną w świecie jak ze snu.

Trójka młodych ludzi ćwiczy taniec, dwaj mężczyźni przytrzymują kobietę, która unosi nogę z obciągniętymi palcami

Scena z przedstawienia „Life is a Dream” do muzyki Witolda Lutosławskiego, fot. © Camilla Greenwell
Zdjęcie ze strony culture.pl

Muzykę do przedstawień zapewni symfoniczne wykonywanie na żywo utworów polskiego mistrza. Zatańczy brytyjski zespół Rambert Dance Company. Choreografię dla niego przygotowali duński choreograf Kim Brandstrup oraz amerykańscy filmowcy Bracia Quay. Spektakl „Life is a Dream” jest zatem dziełem wielu utalentowanych ludzi, świadczy o ich zaangażowaniu i umiejętnościach swoim nowatorstwem i  wyobraźnią.

Istnieje też dodatkowy wątek łączący londyńskie przedsięwzięcie teatralne z Polską, ojczyzną Lutosławskiego. Zespół Rambert Dance Company, jeden z najważniejszych działających na europejskich scenach tańca współczesnego, został powołany przez powołany przez Marie Rambert. Ta wybitna tancerka i pedagog baletu pochodziła z w rodzinie polsko-rosyjskiej rodziny i pierwsze lata życia spędziła w Warszawie. Wielka historia rzuciła ją do Anglii, gdzie w 1926 roku odbyła się pierwsza premiera przedstawienia założonego przez nią zespołu. Dziś Rambert Dance Company jest najstarszym nieprzerwanie działającym zespołem baletowym w Wielkiej Brytanii.

„Life is a Dream” łączy tradycję i nowoczesność. Będzie wystawiany w Londynie, Bergen, Norwich, Llandudno, Manchesterze, Edynburgu, Plymouth, Glasgow, Inverness i Leicester. Projekt zorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza wraz z Rambert Dance Company, w ramach programu kulturalnego POLSKA 100.