Kontrast
Wielkość czcionki

Stare na nowo - cykl "In Circulation" z udziałem Marii Jeglińskiej

„In Circulation” to cykl wystaw zainicjowany przez Muzeum Sztuki Stosowanej w Budapeszcie, które mają pokazać stare obiekty w nowej perspektywie. Współcześni projektanci wybierają jeden przedmiot spośród ponad stu tysięcy eksponatów i prezentują swój pomysł na rzeczy nowe, zainspirowane starymi. Maria Jeglińska zaprezentuje gościom fotel Sandora Miko z 1969 roku.

fotel, sztuka użytkowa, Sandor Miko

Fotel Sandora Miko, fot. Robert Świerczyński/materiały promocyjne

To wyjątkowy mebel, przenoszący nas w czasie do komunistycznych Węgier z lat 6o. i 70. Gdyby nie był jedynym bohaterem ekspozycji zapewne nie zwróciłby uwagi widzów ani prostym kształtem, ani wałeczkami obłożonymi aksamitem. Już na pierwszy rzut oka widać, że budzi wątpliwości co do swojej wygody. 

Powstałe 50 lat później prace Marii Jeglińskiej są – tak jak fotel – bardzo geometryczne, lecz przełamane okrągłymi akcentami, ale w przeciwieństwie do bohatera ekspozycji są kolorowe, lekkie i wielofunkcyjne. 

meble, projekt, design, sztuka stosowana

Projekty Marii Jeglińskiej

Ideą wystawy In Circulation jest dialog między projektami i przedmiotami z różnych epok. Celem jest zajrzenie w umysły projektantów i chwilowe zanurzenie się tak w minionej epoce, jak i w postępie którego jesteśmy teraz świadkami. Wybór jednego tylko eksponatu daje szansę na zaistnienie przedmiotom, które jak to często bywa w przypadku sztuki użytkowej giną w tłumie, wtapiają się w otoczenie i nie istnieją jako odrębne byty. Na czas trwania projektu stają się bohaterami wystawy, a jednocześnie dają szansę muzeum na współpracę ze współczesnymi projektantami i zbudowanie nowej, niepowtarzalnej kolekcji.

Prace Marii Jeglińskiej będzie można oglądać od 21 marca do 9 czerwca w budapeszteńskim Muzeum Sztuki Stosowanej.