Kontrast
Wielkość czcionki

START na Dworcu Centralnym - wystawa rzeźb olimpijczyków

Biuro Programu „Niepodległa” i Polskie Koleje Państwowe S.A. zapraszają na wyjątkową wystawę START w samym sercu Warszawy. W hali Dworca Centralnego ustawiono rzeźby wybitnych polskich sportowców. Ekspozycję będzie można podziwiać od 27 stycznia do 28 lutego 2022. Towarzyszy jej internetowa wystawa do pobrania, którą można wykorzystywać do celów edukacyjnych i niekomercyjnych.

rzeźba wyeksponowana na tle hali dworca

Wystawa START na Dworcu Centralnym w Warszawie.
Fot. Małgorzata Zaremska

Do startu – gotowi – START!

Wystawa START składa się z naturalnych rozmiarów rzeźb w wyrazistych kolorach olimpijskich. Wśród przedstawionych postaci można znaleźć mistrzów sportu z ostatnich 100 lat. Rzeźby powstały jako wydruki 3D, które następnie poddano obróbce rzeźbiarskiej. Sportowców można zobaczyć w pozach charakterystycznych dla uprawianej przez nich dyscypliny. Wystawa to hołd dla tych, którzy dostarczają kibicom mnóstwa emocji i łączą ich we wspólnym przeżywaniu radości sukcesów i smutku niepowodzeń.

Wymiar symboliczny ma tytuł wystawy – słowo START, zrozumiałe w wielu językach, jest wstępem do niejednej sportowej historii, opowieści o biciu rekordów, przełamywaniu słabości, duchu fair play i gorących emocjach. Autorzy rzeźb to Sebastian Lautsch i Maciej Hrynyszyn. Obaj twórcy wykorzystywali swoje doświadczenie m.in. podczas tworzenia serialu „Wiedźmin”. Pierwszy z nich modelował postaci, drugi pracował przy efektach specjalnych. 

Na najwyższym stopniu olimpijskiego podium

Wystawa na Dworcu Centralnym to już trzecia odsłona STARTu – oficjalny wernisaż odbył się 11 października 2021, w przeddzień 102. rocznicy powołania Polskiego Komitetu Olimpijskiego, kiedy to wystartowała polska historia olimpijska. Obecna edycja nawiązuje do rozpoczynających się 4 lutego 2022 roku XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Polacy startują w zimowych igrzyskach olimpijskich od pierwszej edycji – już na przełomie stycznia i lutego 1924 roku rywalizowali w francuskim Chamonix. Na pierwszy medal trzeba było jednak czekać ponad 30 lat – brąz zdobył w 1956 roku Franciszek Gąsienica Groń w kombinacji norweskiej. Pierwszym Polakiem szczycącym się zimowym tytułem mistrza olimpijskiego został skoczek narciarski Wojciech Fortuna w 1972 roku. Łącznie Polska ma w swoim dorobku 22 medale zimowych igrzysk (7 złotych, 7 srebrnych, 8 brązowych). Ciekawostkę stanowi fakt, że Polska jest jednym z krajów, które wzięły udział we wszystkich edycjach tego święta sportu.

rzeźba wyeksponowana na tle hali dworca

Wystawa START na Dworcu Centralnym w Warszawie.
Fot. Małgorzata Zaremska

Na wystawie START można spotkać wizerunki wybitnych sportowców. W przestrzeni Dworca Centralnego na gości czekają:

  • Adam Małysz (skoczek narciarski),
  • Tomasz Majewski (lekkoatleta),
  • Halina Konopacka (lekkoatletka),
  • Jerzy Kulej (bokser),
  • Janusz Kusociński (biegacz),
  • Ryszard Szurkowski (kolarz),
  • Hubert Wagner (siatkarz i trener siatkarski),
  • Anita Włodarczyk (lekkoatletka).
rzeźba wyeksponowana na tle hali dworca

Wystawa START na Dworcu Centralnym w Warszawie.
Fot. Małgorzata Zaremska

Wystawa planszowa START do pobrania

Więcej interesujących postaci można poznawać na wystawie planszowej „START”. Z udostępnionych bezpłatnie plików może skorzystać każdy – wystarczy je pobrać, wydrukować plansze w dowolnym formacie między A4 a B1 i zaprosić widzów na ekspozycję. Dzięki temu wystawa może zagościć w całej Polsce, w lokalnych instytucjach kultury, jednostkach samorządu terytorialnego, szkołach czy organizacjach pozarządowych (przy zastrzeżeniu wykorzystania do celów niekomercyjnych).

Organizatorami projektu są Biuro Programu „Niepodległa” oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt przygotowany został przy wsparciu Mecenasa Wystawy – PKN Orlen. Patronatem honorowym wystawę objęły Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Komitet Paraolimpijski. Wystawę na Dworcu Centralnym wspiera PKP S.A.

rzeźba wyeksponowana na tle hali dworca

Wystawa START na Dworcu Centralnym w Warszawie.
Fot. Małgorzata Zaremska