Kontrast
Wielkość czcionki

Strażnicy dziedzictwa Niepodległej - Maraton z Żeromskim

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Kielcach realizuje projekt „Strażnicy dziedzictwa Niepodległej”. Jednym z wydarzeń cyklu jest Maraton z Żeromskim, który odbędzie się w weekend 27-28 lipca.

Na początek o 15:00 będzie można usłyszeć słuchowisko przygotowane podczas warsztatów edukacyjnych „Uwaga nagranie”,  które odbędą się tydzień wcześniej. Godzinę później zaprezentowane zostanie słuchowisko „Uciekła mi przepióreczka” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Słuchowisko zostało nagrane 11 listopada 1969 roku przez Teatr Polskiego Radia. Jest to adaptacja stworzona przez Zofię Orszulską. Wśród obsady znaleźli się m.in.: Gustaw Holoubek, Teresa Lipowska, Andrzej Szczepkowski oraz Tadeusz Łomnicki w roli Smugonia. O powstaniu nagrania, aktorach i przygotowaniu  scenariusza opowie dyrektor Teatru Polskiego Radia w Warszawie – Janusz Kukuła.  

Wybitni aktorzy, na co dzień pracujący w studio Teatru Polskiego Radia, a których głosy znają wszyscy Polacy, zaprezentują następnie zgromadzonej publiczności fragmenty następujących utworów Stefana Żeromskiego:
Mariusz Bonaszewski – „Rozdzióbią nas kruki i wrony”
Andrzej Ferenc – „Zmierzch”
Dariusz Niebudek – „Sen o szpadzie”
Dorota Landowska – „Puszcza jodłowa”

O 18:30 ze świata radia przeniesiemy się do świata kinematografi.  Obejrzymy film „Rzeczpospolita Zakopiańska” w reżyserii Piotra Jaworskiego, który przybliża piękną kartę z dziejów Zakopanego, mało znaną i bez wątpienia wartą opowiedzenia. Reżyser czyni to jednak w niekonwencjonalny sposób – wykorzystuje w większości nigdy niepublikowane filmy i fotografie bohaterów, miejsc i wydarzeń, ożywiając je za pomocą nowoczesnych technik graficznych oraz animacyjnych. W filmie przytoczone są wypowiedzi autentycznych postaci – Stefana Żeromskiego, Stanisława Witkiewicza, Józefa Piłsudskiego, Medarda Kozłowskiego, Jana Kasprowicza, Andrzeja Struga, Ludwika Solskiego, Kazimierza Sichulskiego, por. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Kazimierza Dłuskiego, Wincentego Szymborskiego, Wincentego Witosa czy Ignacego Daszyńskiego. Pokazowi filmu towarzyszyć będzie spotkanie, w którym wezmą udział profesor Zdzisław Jerzy Adamczyk – historyk literatury, którego zainteresowania naukowe koncentrują się szczególnie wokół biografii i twórczości Stefana Żeromskiego oraz Lesław Dall – historyk, regionalista, konsultant filmu i kurator wystawy „Rzeczpospolita Zakopiańska”, prezentowanej w Muzeum Tatrzańskim.

Zestaw atrakcji przygotowany na niedzielę, 28 lipca, jest nie mniej ciekawy, Drugi dzień maratonu rozpocznie się od spektaklu „Wierna rzeka” w reżyserii Janusza Kukuły. Inscenizacja powstała na kanwie jednej z najbardziej „świętokrzyskich” powieści Żeromskiego, której akcja rozgrywa się w podkieleckim dworze.

 
zdjęcie obrazu przedstawiającego Żeromeskiego

Anna Wypych, Portret Stefana Żeromskiego, 2018, olej na płótnie, 90×60 cm, fot. © MNG

 
 

Po zakończeniu spektaklu odbędzie się koncert „Na rogu świata i nieskończoności” Teatru Piosenki Romana Kołakowskiego – kabaretowa, pełna wytwornego humoru i ciepłego sentymentu, poetycko-muzyczna opowieść o artystycznym obliczu dwudziestolecia międzywojennego. Bohaterami są niezapomniane gwiazdy przedwojennej, polskiej sceny: Hanka Ordonówna, Mira Zimińska i Jan Kiepura, w których role wcielą się znakomici aktorzy i wokaliści: Agata Grześkiewicz, Agata Klimczak, Wojciech Machnicki i Leszek Zduń. Zabrzmią wielkie przeboje ówczesnej Warszawy, jak „Miłość ci wszystko wybaczy” czy też „Tango milonga”. Przewodnikiem po najsłynniejszych kawiarniach, teatrach, rewiach i kabaretach będzie Stefan Żeromski, w którego postać wcieli się Wojciech Machnicki, a także tajemniczy kelner z restauracji „Ziemiańska”, którego zagra Leszek Zduń. Przy fortepianie zasiądzie – jako Tadeusz Sygietyński – Bartłomiej Abramowicz.
Maraton zakończy pokaz mody z czasów dwudziestolecia międzywojennego. To wyjątkowy okres także w tej dziedzinie. Z międzywojennej garderoby zniknęła biżuteria i kosztowne stroje. Zarówno panowie jak i panie zaczęli preferować proste fasony stawiające na wygodę i funkcjonalność.

Audiobook oraz winyl z głosem Żeromskiego 

Maratonowi z Żeromskim towarzyszyć będą specjalne publikacje, między innymi audiobook opowiadający o siedmiu dniach z życia kieleckiego gimnazjalisty, ucznia Męskiego Gimnazjum Rządowego w Kielcach. Głównym bohaterem jest piętnastoletni Marcin Zagajewski, który zapisuje w swoim dzienniczku osobiste doświadczenia. Pisze o atmosferze panującej w rosyjskiej szkole, rusyfikacji, karach i nagrodach, o nauczycielach i kolegach. Dostępna będzie także płyta winylowa oraz CD z nagranym głosem Stefana Żeromskiego – w tym roku mija 95 lat od dnia, gdy Żeromski przybył do Hotelu Europejskiego w Warszawie i przeczytał tam fragmenty swych utworów – „Snobizmu i postępu” oraz „Róży”. Pracownicy firmy Barucha Rudzkiego utrwalili wówczas głos pisarza, a następnie wytłoczyli go na winylowej płycie. Jedyny zachowany egzemplarz z powstałych wówczas płyt znajduje się w zbiorach Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Niedoskonałość dawnego zapisu i upływ czasu spowodowały, że głos pisarza na oryginalnym nośniku jest mało czytelny. Współczesna technika pozwala jednak odzyskać to, co wydawało się już utracone. Oryginalna płyta trafiła do profesjonalnego studia, gdzie została przegrana, a zapis oczyszczono z szumów. Korzystając więc z dobrodziejstw współczesnych narzędzi i rozwiązań przygotowaliśmy dla miłośników winyli i pasjonatów twórczości Żeromskiego niezwykły zestaw czarnego i srebrnego krążka, na których  na nowo utrwalono oczyszczony głos Stefana Żeromskiego. 

Dla tych, którzy preferują papierowe wydania i kolekcje przygotowane zostało bibliofilskie wydanie „Przedwiośnia”. To kolejna po „Wiernej rzece” i „Syzyfowych pracach” publikacja powieści Stefana Żeromskiego z obszerną przedmową prof. dr. hab. Zdzisława Jerzego Adamczyka.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!