Kontrast
Wielkość czcionki

„Stutthof. Apel cieni” w Gdańsku

„Stutthof. Apel cieni” to hołd oddany ludziom, którzy poddani niewyobrażalnym cierpieniom, ale będąc w niewoli świadkami okrucieństw, w sytuacji terroru, jakiego dotychczasowy świat nie znał, nie utracili nadziei. Tak o swoim projekcie muzycznym mówią autorzy, Tomasz Budzyński i Dariusz Budkiewicz z grupy Armia oraz Michał Jacaszek i Rafał Nowak. Widowisko zagości 31 października w Gdańsku.

Na to wyjątkowe wydarzenie muzyczne składa się program z wierszami, listami i tekstami napisanymi przez więźniów nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Stutthof koło Gdańska, które stały się inspiracją do stworzenia muzyki łączącej tamte doświadczenia ze współczesnym słuchaczem. Przetworzone elektronicznie dźwięki oddają grozę miejsca i sytuacji, w jakiej poezja obozowa powstawała, a współczesne brzmienia stanowią pomost pomiędzy tamtym czasem a dzisiejszym odbiorcą.

plakat wydarzenia

Widowisko „Stutthof. Apel cieni” odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, przy ulicy Ołowianka 1 w Gdańsku, 31 października 2019 r. o godzinie 18:00. W atmosferze Gdańska – Miasta Wolności, zabrzmią słowa napisane w barakach KL Stutthof, a wykonane we współczesnej aranżacji muzycznej. Tomasz Budzyński, Dariusz Budkiewicz i Michał Jacaszek stworzyli niezwykłą muzykę do wspomnień i wierszy napisanych przez więźniów. Dzięki nim ponownie zabrzmi głos pokolenia, które budowało Niepodległą.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny po rejestracji na stronie: https://evenea.pl/event/stutthofapelcieni