Kontrast
Wielkość czcionki

„Świat według Jana Pawła II” - premiera dokumentu 25 maja!

„Świat według Jana Pawła II” to opowieść o jednym z najbardziej fascynujących ludzi naszych czasów. Ekipa filmowa udała się w najdalsze zakątki świata by pokazać spuściznę po świętym i zmiany, które jego pontyfikat wniósł w życie wielu narodów. Dokument będzie miał premierę 25 maja 2020 o godzinie 21:00 w TVP 1.

Film dokumentalny o Papieżu Polaku

plakat wydarzenia z tytułem, w środku twarz JPII, dane o premierze i pasek logo

 

Dokument „Świat według Jana Pawła II” przedstawia wpływ, jaki ma dziedzictwo Jana Pawła II na współczesny świat. Pokazano w nim pielgrzymki Papieża, które zdefiniowały jego pontyfikat i uczyniły go osobistością międzynarodowego formatu. Ekipa filmowa zawitała między innymi do Kalwarii Zebrzydowskiej i Częstochowy, Guadalupe w Meksyku, Knock w Irlandii i Kalkuty w Indiach. Podróżując śladami świętego pokazuje także gigantyczny kapitał kulturowy, który połączył ludzi na całym świecie. Jan Paweł II na 52 minuty staje się przewodnikiem widza po świecie.

W dokumencie materiały współczesne przeplatane są archiwaliami z pielgrzymek. Całości dopełniają ciekawe rozmowy ze świadkami wizyt Jana Pawła II, jak i współczesnymi komentatorami. Pojawiają się m.in. ojciec Jerzy Tomziński (ostatni żyjący uczestnik soboru watykańskiego drugiego), doktor Janina Lyons i ksiądz Richard Gibbons. Dzięki temu wyraźnym staje się jak Papież Polak zmienił historię świata. Reżyserem filmu jest Piotr Kornobis.

„Poczekam na Ciebie tu”

Zapowiedzią filmu dokumentalnego jest teledysk „Poczekam na Ciebie tu”, w którym zdjęciom z miejsc odwiedzanych przez filmowców towarzyszy piosenka napisana przez Piotra Kornobisa i Antoniego Wojnara w wykonaniu Basi Pospieszalskiej.

Nuty piosenki „Poczekam na Ciebie tu”

Film jest koprodukcją Biura Programu „Niepodległa” i TVP. Partnerami produkcji są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Dofinansowano ze środków Polskiej Fundacji Narodowej.