Kontrast
Wielkość czcionki

Świętuj z nami stulecie Bitwy Warszawskiej!

W tym roku obchodzimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej – rozegranych na przedpolach polskiej stolicy walk, określanych mianem „Cudu nad Wisłą”, które miały decydujący wpływ na wynik wojny polsko-bolszewickiej. W związku z tym Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało wiele inicjatyw związanych ze świętowaniem jednego z najważniejszych zwycięstw oręża polskiego. W tym artykule będziemy sukcesywnie przedstawiać kolejne wydarzenia i inicjatywy, które mają na celu radosne świętowanie stulecia Bitwy Warszawskiej, a także mogą stać się inspiracją do pogłębiania wiedzy w tym zakresie.

 

banner z archiwalnym zdjęciem i napisaem "Niepodległa w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej"

„Wiktoria 1920” – zapiski z czasów wojny

Od 17 kwietnia co tydzień na naszej stronie w zakładce „O Niepodległej”, a także na łamach prasy, publikowane są materiały, które pokażą jak wyglądały kolejne tygodnie 1920 roku. Na zbiór składają się starannie dobrane fragmenty listów, wspomnień, oficjalnych not, odezw i wycinki z prasy. Projekt „Wiktoria 1920” to historia opowiadana głosami świadków wydarzeń sprzed stu lat.  Narratorami są dowódcy, żołnierze, ale też robotnice, urzędniczki, księża, artystki… Ich relacje pochodzą ze starannie wyselekcjonowanych źródeł: listów, wspomnień, oficjalnych not, odezw i wycinków z prasy czy pamiętników odnalezionych w archiwach. Zapiski zostały uporządkowane chronologicznie i oprócz sytuacji na froncie pokazują też życie codzienne Polaków, problemy wojennej rzeczywistości z jakimi się zmagano i zakres zaangażowania różnych grup i zawodów w obronę kraju. Całości dopełniają zdjęcia archiwalne, niektóre dotąd niepublikowane. 

 

obrazek z żołnierzami na brzegu i kobietami w łódce

Projekt realizowany jest przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Ośrodkiem KARTA. Ośrodek KARTA od blisko 25 lat prowadzi działania mające na celu uzupełnienie obrazu wojny Polski z Rosją bolszewicką. Parterami medialnymi projektu są: Rzeczpospolita, Polityka, portale dzieje.pl i histmag.org. Więcej o projekcie i możliwościach korzystania z materiałów.

Do kampanii włączają się również polskie placówki dyplomatyczne. Cykl jest obecnie tłumaczony na język angielski. Kwerendę tekstową i ikonograficzną, a także komentarze każdego odcinka, opracowali historycy Fundacji Ośrodka KARTA.

„Niepodległa dzień po dniu” w Polskim Radiu

13 maja na antenie radiowej Jedynki wystartował cykl audycji „Niepodległa dzień po dniu”, emitowanych od poniedziałku do soboty o 8.32. Szczególnie polecamy słuchanie audycji w czwartkowe poranki – składają się one bowiem na serię 16 odcinków poświęconych wydarzeniom wojny polsko-bolszewickiej. Audycje przygotowane zostaną w formie tygodnika pokazującego co w danym czasie wojny polsko-bolszewickiej działo się w sprawie Polski i na ziemiach polskich. Zawierać będą wypowiedzi historyków, teksty, efekty dźwiękowe. To wyjątkowe kalendarium dźwiękowe powstało we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”, a znaleźć je można także na stornie internetowej radiowej Jedynki.

archiwalne zdjęcie z trójką radiowców oraz napisa "Niepodległa. Dzień po dniu w Polskim Radiu"

Strona internetowa poświęcona Bitwie Warszawskiej

Radiowa audycja to tylko jedna z forma współpracy Biura Programu „Niepodległa” i Polskiego Radia. Publiczny nadawca i instytucja kultury łączą siły by wspólnie stworzyć portal poświęcony stuleciu Bitwy Warszawskiej. Będzie on współtworzony i współprowadzony przez dwie instytucje. Narracyjna strona internetowa ma w nowoczesny, multimedialny sposób przybliży wiedzę o Bitwie Warszawskiej 1920 roku nie tylko Polakom, ale też zagranicznym odbiorcom. Portal łączył będzie najnowsze, atrakcyjne formy przekazu z archiwalnymi nagraniami, które są w zbiorach Polskiego Radia. Strona poświęcona Bitwie Warszawskiej będzie dostępna w wielu wersjach językowych, co umożliwi obcokrajowcom zdobycie lub zgłębienie wiedzy o wydarzeniach z 1920 roku. Premiera strony odbędzie się w lipcu 2020 roku.