Kontrast
Wielkość czcionki

Świętujemy 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego

Trzy powstania śląskie, kolejno w latach 1919, 1920 i 1921, przyczyniły się do korzystnych dla Polski rozwiązań w procesie ustalania granic odrodzonej II RP. W 2019 roku świętujemy ich stulecie. Różne instytucje przygotowały wyjątkowe atrakcje. Zapraszamy do upamiętnienia Powstańców Śląskich!

„Ku Niepodległej! 100. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego” w Godowie

Dokładnie w 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego, 17 sierpnia, Muzeum Powstań Śląskich organizuje w Godowie obchody pod hasłem „Ku Niepodległej! 100. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego”.

plakat z informacjami o wydarzeniu i logami

 

Od godziny 18:30 będzie można wspominać mobilizację powstańczą przy ognisku. Zaprezentowana zostanie wystawa „Śląsk – droga do Niepodległej”. Tuż potem odbędzie się rekonstrukcja bitwy o Golgotę Godowską – jednej z pierwszych bitew I Powstania Śląskiego. Po niej nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod odrestaurowanym pomnikiem Powstańców Śląskich. Obchody zakończy multimedialny spektakl muzyczny w wykonaniu Zespołu Fanga, Grzegorza Płonki i Józefa Skrzeka. Początek tego wydarzenia o 20:00.

„Drogi do Niepodległej: Powstania Śląskie” w Katowicach

W noc z 16 na 17 sierpnia, w ramach projektu „Drogi do Niepodległej: Powstania Śląskie”, Śląski Urząd Wojewódzki upamiętni 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. O godz. 18:00, na placu Sejmu Śląskiego, odbędą się występy artystyczne. Miłośnicy muzyki będą mogli posłuchać Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”, Orkiestry Dętej Katowice oraz bluesowego głosu Macieja Lipiny.

plakat z informacjami o wydarzeniu

Godzina 19.00 to początek nocnego zwiedzania Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego z przewodnikami.  Zwiedzający zobaczą między innymi Salę Sejmu Śląskiego, na wzór której zaprojektowana jest Sejmowa Sala Posiedzeń w Warszawie; Salę Marmurową, gdzie niegdyś odbywały się wystawne bale; podziemny schron czy skarbiec, w którym kiedyś przechowywano tzw. Skarb Śląski; wystawy tematyczne i ekspozycją figurek żołnierzyków ukazującą walki Polaków o niepodległość. O godz. 21.30 wystartują pokazy multimedialne na fasadzie budynku, tematycznie nawiązujące do powstań śląskich oraz drogi Górnego Śląska do powrotu do Polski.

Gra miejska „Niezapomniane. Mieszkanki Katowic w powstaniach śląskich”

Uczestnicy gry miejskiej  „Niezapomniane. Mieszkanki Katowic w powstaniach śląskich”, bawiąc się w plenerze całymi rodzinami, zapoznają się z historiami i życiorysami kobiet, które mieszkały w Katowicach w okresie powstań śląskich i zaangażowały się w działalność powstańczą. Zbiórka 17 sierpnia o godzinie 10:00 (obowiązują zapisy!). Gra jest elementem programu towarzyszącemu wystawie „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku”.

Zdjęcie z czasów powstań w czerwonej barwie. Na zdjęciu mężczyźni w strojach powstańczych, z bronią. Pośród nich kobieta w fartuchu. Stoją na tle pociągu. Na zdjęciu informacja o dacie i tytule gry miejskiej.

W narracji dotyczącej powstań śląskich i akcji plebiscytowej utrwaliło się postrzeganie mężczyzn jako jedynych bohaterów tych wydarzeń. Owszem, tylko niewielki odsetek powstańców stanowiły kobiety (około 2–3 procent wśród ok. 40–60 tysięcy powstańców) – lecz gdyby nie ich mobilizacja i wsparcie, zarówno powstania, jak i akcja plebiscytowa nie nabrałyby takiego znaczenia. Właśnie z tym tematem mierzy się wystawa „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku”. Można tam odnaleźć historie kobiet aktywnie uczestniczących w powstaniach śląskich i plebiscycie, ale w centrum uwagi znajdują się ciche bohaterki tych wydarzeń – żony, matki czy siostry powstańców, które wzięły na siebie całą odpowiedzialność za opiekę nad rodzinami, gdy mężczyźni byli na wojnie, walczyli w powstaniach, działali w związku z plebiscytem. Celem wystawy jest wydobycie z cienia tej zapomnianej, a niezwykle ważnej zbiorowości, którą tworzyły przecież babcie, ciotki i matki wielu dzisiejszych mieszkańców Śląska. Można ją obejrzeć do stycznia 2020 w Muzeum Śląskim w Katowicach.

 

Wszystkie powyższe projekty dofinansowano w ramach różnych priorytetów Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Specjalny Weekend śląski zaplanowano także w „Niepodległa. Miejsce Spotkań” w Łazienkach Królewskich. Zapraszamy do wspólnego świętowania!