Kontrast
Wielkość czcionki

„Sztuka na spacerze” - wyjątkowa przechadzka po Łazienkach Królewskich

Biuro Programu „Niepodległa” oraz Łazienki Królewskie zapraszają na wyjątkowy spacer! To niepowtarzalna szansa by odkrywać wśród zieleni reprodukcje dzieł sztuki z XVIII wieku. Zapraszamy do zabawy – na tych, którzy zbiorą kody lub uzupełnią broszurę czekają gadżety w „Niepodległa. Miejsce Spotkań”.

Stanisław August – mecenas sztuki

dwie ulotki z napisem "Sztuka na spacerze", w tle zamazany pawilon Niepodległa Miejsce Spotkań

fot. Tomasz Kaczor

W otoczeniu flory i fauny najpiękniejszego parku Warszawy umieszczone zostały wielkoformatowe reprodukcje portretów z XVIII wieku. Stanisław August w czasie swojego 30-letniego panowania (1764-1795) gromadził obrazy, rzeźby, grafiki i numizmaty autorstwa wielkich europejskich i polskich artystów. Dzieła sztuki w połączeniu z architekturą Łazienek Królewskich stworzyły dzieło totalne, mające z czasem – w myśl królewskiej idei z 1792 roku – stać się pierwszym publicznym muzeum. Malarstwo, rzeźba i architektura były nie tylko dekoracją, ale razem stanowiły program artystyczny omawiający kwestie polityczne, społeczne, gospodarcze, kształtowały kulturę duchową narodu, i przyczyniały się do jego odnowy. W te wakacje możemy poznawać na nowo tajemnice ostatniego króla Polski.

„Sztuka na spacerze” w Łazienkach Królewskich

Jak zacząć odkrywać sekrety sztuki sprzed 250 lat? Wystarczy zabrać ze sobą broszurę z „Niepodległa. Miejsce Spotkań” lub pobrać aplikację mobilną „Sztuka na spacerze” na swój telefon i ruszyć na przechadzkę alejkami Łazienek Królewskich! Gdy odnajdywane są kolejne reprodukcje, dzieła trafiają do wirtualnej (lub papierowej – jeśli idziemy z broszurą) kolekcji. Po zgromadzeniu 10 dzieł zapraszamy do odwiedzin w „Niepodległa. Miejsce  spotkań” – na spacerowiczów czeka gadżet od „Niepodległej” i 10% zniżki na kawę. 

portret kobiety z XVIII wieku ukryty w rabatce wśród kwiatów - a tle Pałac na Wodzie

fot. Tomasz Kaczor

„Sztuka na spacerze” to znakomity sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu i kontakt z malarstwem i historią jednocześnie. Wszystkie wielkoformatowe reprodukcje rozmieszczone wśród kwiatów i drzew pochodzą ze zbiorów Muzeum Łazienki Królewskie. Stanisław August pragnął, aby sztuka mówiła za niego w przestrzeni publicznej i kształtowała kulturę narodową, a nie była jedynie piękną dekoracją – Biuro Programu „Niepodległa” i Łazienki Królewskie chcą realizować tę ideę w nowoczesny sposób. „Sztuka na spacerze” będzie dostępna do 31 sierpnia 2019. 

„Sztuka na spacerze” – informacje praktyczne

Aby rozpocząć zbieranie wirtualnej kolekcji dzieł wystarczy pobrać aplikację „Sztuka na spacerze”:
na system Android,
na system Apple – iOS.

Broszury papierowe są dostępne w „Niepodległa. Miejsce spotkań”. Pawilon kulturalny znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym).

Istnieje także możliwość odkrywania ukrytych w parku dzieł podczas bezpłatnych spacerów z przewodnikiem. Zbiórka o godzinie 13:00 przed „Niepodległa. Miejsce spotkań”. Spacery zaplanowano:
11 sierpnia,
25 sierpnia.

Serdecznie zapraszamy!