Kontrast
Wielkość czcionki

Tak świętowaliśmy razem 11 listopada! Dziękujemy!

Razem świętowaliśmy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości! Wydarzenia przygotowane przez Biuro Programu „Niepodległa” z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości zgromadziły ponad 250 tys. gości na festiwalu w Warszawie i kolejne miliony uczestników akcji „Niepodległa do Hymnu” w Polsce i na świecie. Dziesiątki tysięcy internautów obserwowało wybrane wydarzenia w mediach społecznościowych. Dziękujemy!

Narodowe Święto Niepodległości 2021

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczął „Koncert dla Niepodległej” zorganizowany w Teatrze Narodowym w Warszawie 10 listopada. Wydarzenie, podczas którego można było usłyszeć autorskie interpretacje utworów Chopina, Norwida i Niemena, transmitowane było w Internecie, Programie 2 Polskiego Radia i na antenie TVP Kultura.

scena teatru narodowego podświetlona, na niej artyści, widoczny także fragment publiczności

Koncert dla Niepodległej 2021
Fot. Tomasz Tołłoczko / BPN

Niepodległa do Hymnu – 11.11.2021 w samo południe

Ogromną popularnością cieszyła się akcja „Niepodległa do Hymnu”. Wspólne śpiewanie hymnu zorganizowano już po raz czwarty i kolejny już raz Polacy i przyjaciele Polski w kraju i poza granicami świętowali razem. W tym roku do kalendarium akcji zgłosiło swoje wydarzenia 900 instytucji z Polski i ze świata, ale wiadomo, że uroczystości było wiele więcej. Jak mówi Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”: „Wszystkim organizatorom należą się szczególne podziękowania za zaangażowanie. Dziękujemy przede wszystkim samorządom terytorialnym, instytucjom kultury, ale też szkołom i przedszkolom, które włączały się do akcji już w środę. W akcji wsparli nas również przedstawiciele Lasów Państwowych i poszczególnych nadleśnictw, Poczta Polska, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz polskie placówki dyplomatyczne i instytuty polskie w wielu krajach. Do śpiewania Hymnu przyłączyli się również przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej i OSP, Policji, żołnierze zawodowi i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz liczne drużyny harcerskie”.

W 2021 roku hymn zaśpiewać można było w miastach i gminach całej Polski. Poza wszystkim miastami wojewódzkimi Mazurek Dąbrowskiego wybrzmiał m.in. w Płocku, Pucku, Kaliszu, Jarosławiu, Cieszynie, Bogatyni, Skierniewicach, Grodzisku Mazowieckim, Suwałkach, Sandomierzu i wielu innych. Poza granicami Polski Hymn śpiewano między innymi w Indonezji, Japonii, Singapurze, Nowej Zelandii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Rosji, Kanadzie, USA, Brazylii, Argentynie, Chile, Wenezueli oraz wielu krajach Europy.

zespół ludowy tańczący na ulicy w strojach ludowych

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, 2021.
Fot. Tomasz Tołłoczko / BPN

Tegoroczna akcja miała też wielu wspaniałych ambasadorów, którzy zapraszali Polaków do świętowania. Do kampanii przyłączyły się m.in. gwiazdy świata sportu. W spocie zapraszającym do śpiewania wystąpili lekkoatleci, a w mediach społecznościowych informowali o niej przedstawiciele prawie każdej dyscypliny sportowej. Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” dziękuje za zaangażowanie sportowcom z Team Orlen i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Spot promujący akcję dotarł do blisko miliona odbiorców dzięki wsparciu dziesiątków instytucji kultury, instytucji samorządowych i administracji państwowej oraz przyjaciół ze świata sportu i kultury.

Festiwal „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” w Warszawie

Centralnym wydarzeniem kulturalnym obchodów Narodowego Święta Niepodległości był Festiwal „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” w Warszawie. Wszystkie przygotowane atrakcje przyciągnęły w ciągu całego dnia ponad 250 tys. gości. Poza tradycyjnymi już scenami z muzyką na żywo, tańcami polskimi i namiotem z atrakcjami dla dzieci, Niepodległa zaprezentowała wyjątkowe happeningi przedstawiające ojców niepodległości, dziesiątki koncertów ulicznych, grę miejską oraz Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.

Wiele atrakcji gromadziło całe rodziny. Widownię gromadzili między innymi artyści sceny muzycznej, choć widzów zbierały także dziesiątki parad muzycznych i tanecznych na Krakowskim Przedmieściu. Dzięki kilkunastu różnym zespołom muzyka towarzyszyła gościom festiwalu praktycznie wszędzie i przez cały czas. Koncerty ze sceny muzycznej transmitowane były również w mediach społecznościowych. Występy Magdy Beredy, Bitaminy, Dawida Kwiatkowskiego, Pawła Domagały i Grubsona zgromadziły ponad 20 tys. widzów przed komputerami i telewizorami w Polsce i za granicą.

103. rocznica odzyskania niepodległości w Niepodległa. Miejsce Spotkań

Uzupełnieniem atrakcji festiwalowych był specjalny program przygotowany w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce Spotkań” w warszawskich Łazienkach Królewskich. Wspólne śpiewanie pieśni legionowych z Ferajną z Hoovera zakończone hymnem, warsztaty dla dzieci, premiera wycieczkowej atrakcji – Niemapy o Trakcie Królewskim oraz warsztaty tańców miejskich zakończonych potańcówką z Warszawskim Combo Tanecznym zaangażowały ponad 1000 osób.

na scenie tyłem artyści, za nimi przodem ludzie tańczący na parkiecie w parach

Potańcówka z Warszawskim Combo Tanecznym, 11.11.2021.
Fot. Jarosław Barański / BPN

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również informacje o odzyskaniu niepodległości oraz o obchodach Święta Niepodległości na stronie niepodlegla.gov.pl. Tylko 11 listopada witrynę programu Niepodległa odwiedziło ponad 22 tys. użytkowników.

Dziękujemy za wspólne świętowanie! To dzięki Wam ten dzień był tak wyjątkowy!