Kontrast
Wielkość czcionki

Tobie Polsko! - śląskie warsztaty online od ZHR

Jak upamiętnić 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego? Na przykład po harcersku! Biuro Programu „Niepodległa” oraz ZHR Okręgu Górnośląskiego zapraszają do obejrzenia 8 filmów, które wzięły na warsztat wybrane elementy śląskiej kultury. Taniec, kuchnia, wzory, a nawet lokalne tradycje rzemieślnicze zostały zaprezentowane w kilkuminutowych materiałach. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Harcerskie warsztaty online

Specjalna playlista czeka na kanale YouTube Tobie Polsko ZHR. Osiem reportaży filmowych powstało podczas warsztatów ZHR Okręgu Górnośląskiego realizowanych w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Prezentują one wybrane elementy śląskiej kultury – kuchnię, taniec, godkę, tradycyjne elementy stroju i lokalne rzemiosło. Warsztaty prowadzą specjaliści, edukatorzy kulturalni i sami harcerze. Każdy film kończy harc – zadanie do wykonania, którego efektami można dzielić się w mediach społecznościowych. Filmy zawierają mnóstwo pozytywnej energii i wiele ciekawych informacji, a skorzystać z nich może każdy, niezależnie od bycia harcerzem.

dwie kobiety w mundurach harcerskich podające do stołu

Harcerki z ZHR Okręgu Górnośląskiego podające śląski tradycyjny obiad.
Fragment filmu „Ślonsko kuchnia”.

Warsztaty „TOBIE POLSKO ZHR”:

  1. Rzeźba w węgluwarsztat rzeźbienia w węglu to próba pokazania gatunku sztuki ludowej stanowiącego fenomen ze względu na materiał, z którym się pracuje.
  2. Malowanie wzoru opolskiego – warsztat obejmuje genezę i historię wzoru opolskiego oraz naukę malowania go na zakładce.
  3. Odkuwanie noża – warsztat zawiera naukę wykonania ostrego narzędzia w warunkach polowych i skierowany jest do starszych harcerek i harcerzy.
  4. Trojak – warsztat Trojaka – tańca ludowego pochodzącego ze Śląska, podczas którego uczestnicy poznają podstawowe kroki i figury.
  5. Wianki opolskiewarsztat tworzenia wianków opolskich panien z kwiatów i charakterystycznych dla Opolszczyzny malowanych szlajfek (czyli wstążek).
  6. Śląsko godka – warsztat pozwala na zapoznanie się ze śląską gwarą oraz jej podstawowymi zwrotami, jest zachętą do zabawy językiem oraz zagłębienia się w historię gwary śląskiej.
  7. Ślonsko kuchniawarsztat przygotowywania charakterystycznego dla regionu Śląska dania: klusek śląskich, rolady śląskiej oraz modrej kapusty.
  8. Skórzane warsztat rękodzielniczy tworzenia w warunkach polowych portfela i pochewki na nóż ze skóry skierowany jest do starszych harcerek i harcerzy.

Warsztaty przygotowano tak, by zadania można było odtworzyć w dowolnym miejscu i czasie, choć niektóre z nich wymagają użycia specjalistycznego sprzętu. Program Tobie Polsko ZHR zachęca harcerzy do udziału w minimum trzech warsztatach, wykonania zadanego harcu i podzielenia się efektami swoich prac na swoich profilach z hasztagami #TobiePolskoZHR oraz #TobiePolsko i przez wysłanie e-maila na adres tobiepolsko@zhr.pl.

Tobie Polsko ZHR

Warsztaty online to II z IV etapów programu Tobie Polsko ZHR, w którym bierze udział blisko 600 osób z całej Polski. Działania wychowawczo-edukacyjne są realizowane od maja 2021 roku do maja 2022 roku. Instruktorzy Okręgu Górnośląskiego ZHR stworzyli ofertę skierowaną do wszystkich harcerek i harcerzy, której celem jest upamiętnienie polskiej ścieżki do niepodległości jaką są Powstania Śląskie. Program składać się będzie z czterech etapów, a zakończy go wspólne spotkanie wiosną 2022. W pierwszym etapie m.in. rozpoczęto zdobywanie Odznaki Tobie Polsko, realizowano scenariusze gier powstańczych i upamiętniono groby powstańców rozsiane po Polsce.

sześć dziewczyn w mundurach harcerskich i wiankach opolskich na głowie na tle baneru Tobie Polsko

Harcerki z ZHR Okręgu Górnośląskiego w wiankach opolskich.
Fragment filmu „Wianki opolskie”.

Warsztaty „TOBIE POLSKO ZHR” to projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.