Kontrast
Wielkość czcionki

Trzy nowe płyty z dziełami polskich kompozytorów do Narodowego Forum Muzyki

Narodowego Forum Muzyki zaprasza do poznawania albumów z dziełami tworzących w czasach I Rzeczypospolitej i zaborów kompozytorów: Jacka Różyckiego, Karola Kurpińskiego, Feliksa Ignacego Dobrzyńskiego, Stanisława Moniuszki oraz Józefa Elsnera. Na trzech płytach znalazł się premierowy repertuar – to pierwsze rejestracje utworów na historycznych instrumentach i zarazem pierwsze nagrania większości dzieł w ogóle.

Jacek Różycki – kompozytor barokowy

Pamięć o Jacku Różyckim, mistrzu doby baroku przywracają Andrzej Kosendiak i Wrocław Baroque Ensemble. Dwupłytowy album jest światową premierą nagrania dzieł wszystkich tego kompozytora. Jacek Różycki to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XVII wieku, który był kapelmistrzem królów polskich (m.in. Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Jana III Sobieskiego i Augusta II). Fakt, że zaledwie na dwóch krążkach zawarto cały poznany dorobek życia kompozytora, jest dowodem na to, jak wiele niematerialnego dziedzictwa polskiego zostało utracone. Niektóre utwory poddano rekonstrukcji.

Józef Elsner – Trzy kwartety w najlepszym guście polskim

Światową premierę fonograficzną zawiera także płyta zrealizowana przez Mikołaja Zgółkę (I skrzypce), Zbigniewa Pilcha (II skrzypce), Dominika Dębskiego (altówka) oraz Jarosława Thiela (wiolonczela). Poświęcona jest niedawno na nowo odkrytym „Kwartetom smyczkowym” op. 1 Józefa Elsnera. Twórca ten przeszedł do historii głównie jako nauczyciel Fryderyka Chopina, ale należy do ścisłej czołówki kompozytorów narodowych. Cykl trzech utworów do niedawna nie funkcjonował w przestrzeniach koncertowych, bo jedyny znany i zachowany egzemplarz nut uległ rozproszeniu. Wykonanie kwartetów umożliwiły badania archiwalne przeprowadzone w 2013 roku. Trzy kwartety „du meilleur gout polonois” (w najlepszym guście polskim) wyszły spod pióra kompozytora, który podejmował wysiłek rozwoju muzyki polskiej, założył pierwsze konserwatorium muzyczne w Warszawie, organizował koncerty i działał w publicystyce. Józef Elsner jest stawiany w ścisłej czołówce twórców narodowych. 

Kurpiński, Dobrzyński, Moniuszko

Muzyce polskiej poświęcony został także album Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod dyrekcją Jarosława Thiela. Na płycie znalazło się premierowe nagranie „Elegii” Karola Kurpińskiego, a także zarejestrowane po raz pierwszy na instrumentach historycznych „II Symfonia c-moll „Charakterystyczna” Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz uwertura „Bajka” Stanisława Moniuszki. Ci trzej kompozytorzy żyli i tworzyli w kraju, który oficjalnie nie istniał, czyli Polsce pod zaborami i uzależnieni byli np. od opinii cenzorów. Los nie oszczędził także ich spuścizny – znaczna część ich dorobku uległa zniszczeniu lub fragmentaryzacji. Skala tych braków wciąż jest spora, nadal nie udało się odtworzyć i przywrócić znacznej części twórczości tych, którzy uważani są za największych po Chopinie kompozytorów pierwszej połowy XIX stulecia.

 

Wszystkie nagrania zrealizowano w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki. Płyty można zakupić w Kasie NFM oraz online. Wyjątkowe nagrania to historia polskiej muzyki zapisana nutami.

Albumy „Jacek Różycki”, „Kurpiński, Dobrzyński, Moniuszko” oraz „Józef Elsner – Trois quatuors du meilleur goût polonois op. 1” zostały wydane w ramach projektu „Wolność słyszana dźwiękami”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.